Zemské volby v Berlíně vyhrála opět SPD, ale oslabila. CDU zřejmě míří do opozice

Sociální demokraté (SPD) opět vyhráli zemské volby v Berlíně, necelých 22 procent hlasů je však historicky nejhorším výsledkem strany v německé metropoli. A dobrý výsledek neudělal s necelými 18 procenty ani jejich koaliční partner – Křesťansko-demokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Nově se do berlínského zastupitelstva dostala protiimigrační strana Alternativa pro Německo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát SPD a současný primátor Berlína Michael Müller s manželkou

Kandidát SPD a současný primátor Berlína Michael Müller s manželkou | Zdroj: Reuters

Dosavadní koalice, kterou tvořili sociální demokraté a křesťanští demokraté, končí, protože strany už nemají většinu.

Média spekulují o tom, že by příští vládu mohly sestavit SPD, Zelení a postkomunistická Levice – dvě potenciální partnerské strany sociálních demokratů získaly ve volbách každá necelých šestnáct procent hlasů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledcích zemských voleb v Berlíně mluvili na ČRo Plus zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Polák a odborník na Německo Jakub Eberle

Takové uspořádání by mohlo být pro SPD oproti současnosti svým způsobem příjemnější.

„Mohou prosazovat zase ta levicovější témata. S CDU museli dělat trošku nějaké kompromisy směrem doprava, tohle jim dává lepší manévrovací prostor,“ uvedl v rozhovoru pro ČRo Plus Jakub Eberle, odborník na Německo z Katedry německých a rakouských studií FSV UK a z Ústavu mezinárodních vztahů.

Vše má podle něj navíc i celostátní dimenzi – s výhledem k volbám do Bundestagu, k nimž půjdou Němci příští rok na podzim.

„Pro sociální demokracii je důležité ukázat, že je schopná sestavovat koalice, které může vést. Že vlastně nemusí být vždy jen juniorním partnerem CDU,“ dodal Eberle.

Do zemského parlamentu se nově dostala i protiimigrační Alternativa pro Německo, pro niž to může být další krok v zabydlování se na německé politické scéně – zákonodárce bude mít už v deseti spolkových zemích.

Ani v jejím případě však v případě Berlína nelze mluvit vysloveně o úspěchu. Alternativa chtěla být v metropoli alespoň druhou nejsilnější stranou, se ziskem 14 procent hlasů však skončila až na pátém místě.

„On je to poměrně jasný trend, to se ukazuje ve všech volbách, že uprchlíci jsou velkým tématem pro relativně malou skupinu lidí. Ale pro ni jsou opravdu důležitým,“ poznamenal k tomu Eberle.

Nepříjemný je výsledek pro CDU a Angelu Merkelovou. I když kancléřka může nízká procenta získaných hlasů přičítat práci zemského lídra, s každým neúspěchem strany se zvyšuje tlak i na ni samotnou.

Pavel Polák, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme