Zemské volby v Dolním Sasku vyhráli sociální demokraté. Strana kancléřky Merkelové CDU propadla

Německá sociální demokracie SPD jasně zvítězila v ostře sledovaných zemských volbách v Dolním Sasku a se 37 procenty se stala opět nejsilnější politickou silou v této spolkové zemi. Zato strana kancléřky Angely Merkelové CDU se se ztrátou 4 procent propadla na druhé místo. V Dolním Sasku je to nejhorší výsledek křesťanských demokratů za posledních 50 let.

Dolní Sasko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní kandidát SPD Stephan Weil oslavuje se svými příznivci v Hannoveru po vyhlášení výsledků zemských voleb v Dolním Sasku | Foto: Thilo Schmuelgen | Zdroj: Reuters

V Dolním Sasku se volilo tři týdny po velkých celoněmeckých parlamentních volbách do Bundestagu. Proto se na dolnosaské volby politické strany dívaly jako na test voličské nálady. Sociální demokracie SPD pod vedením Martina Schulze sbírala v tomto roce jeden neúspěch za druhým a propadla ve všech volbách.

Dolnosaské volby jsou po dlouhé době prvním vítězstvím sociálních demokratů. Třetím nejsilnějším uskupením v zemském sněmu budou s 8,7 procenta Zelení, následovaní FDP se 7,5 procenta. Do parlamentu druhé největší a čtvrté nejlidnatější spolkové země poprvé pronikne AfD s 6,2 procenta hlasů. Protestní strana tak už bude zastoupena ve 14 ze 16 zemských sněmů. Těsně před hranicemi parlamentu zůstane Levice se 4,6 procenta.

Dosavadní, poměrně oblíbený premiér Stephan Weil (SPD), který výsledky považuje za obrovský úspěch své strany, bude mít nyní v zásadě dvě možnosti, jak sestavit vládu. Buď se může pokusit dát dohromady koalici se Zelenými a FDP, nebo velkou koalici s CDU.

Jednoduché to ale nebude. FDP už oznámila, že do koalice s SPD a Zelenými nechce, Weil zase před volbami tvrdil, že si vládu s CDU prakticky nedokáže představit.

Pavel Polák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme