Žena z Liberce antraxem neonemocněla

V Česku zatím nebyl zaznamenán ani jeden případ antraxu. Po mimořádném zasedání ústředního krizového štábu to uvedl hlavní hygienik Michal Vít. Opakované výsledky testů potvrdily, že snětí slezinnou neonemocněla ani pacientka infekčního oddělení liberecké nemocnice, která přišla do styku s podezřelým dopisem ze Spojených států. V liberecké nemocnici zatím z preventivních důvodů stále zůstávají kromě této ženy i dva muži, kteří se také s obsahem dopisu dostali v pondělí do přímého kontaktu. Policie musela jenom během středy vyjíždět k 293 případům podezřelých zásilek. Kvůli dopisové panice zřídila zvláštní konzultační linku s číslem 0841 11 11 20.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

laborantka

laborantka

V Liberci se v souvislosti se třemi pacienty, hospitalizovanými kvůli možné nákaze snětí slezinnou, dnes sešel krizový štáb. Ten rozhodl podle mluvčího liberecké nemocnice Jana Slánského ponechat dva muže a jednu ženu v péči liberecké nemocnice a počkat na konečné výsledky testů na antrax. Tito tři lidé jsou od úterý v izolaci na infekčním oddělení pouze z preventivních důvodů. Dotkli se totiž dopisu, který přišel do autoservisu na Hodkovické ulici v Liberci ze Spojených států a obsahoval text s výňatky koránu. Podle lékařského náměstka Radko Janouška jsou všichni tři bez příznaků a cítí se dobře, i žena, která dopis otevřela a musí brát antibiotika. "Brali nám vzorky z krku, třikrát denně nám měří teplotu a mě píchají antibiotika," uvedla pacientka.

Dopisová panika v České republice nebere konce. Během středy musela policie vyjíždět k 293 případům podezřelých zásilek. Mluvčí pražských hasičů Václav Hladík se neobává, že by množství poplachů zahltilo hasičské jednotky natolik, aby nestíhaly tradiční výjezdy k požárům. "Na několika stanicích máme více než jedno družstvo, takže na další potřebná místa, například požáry či dopravní nehody, vyjíždí další družstvo. Pokud by jednotka byla zaneprázdněna, zasáhne podle Hladíka některá z celkem 11 stanic, výjez je proto vždy zajištěn.

Státní ústav pro jadernou a chemickou biologii během posledních několika dní zkoumal na 250 vzorků chemikálií. Ředitel ústavu Stanislav Brátka Radiožurnálu potvrdil, že je to nebývale velký nárůst vzorků, které jsou naštěstí zatím všechny negativní.

Policie zřídila konzultační linku kvůli podezřelým zásilkám. Telefonní číslo 0841 11 11 20 je určeno lidem, kterým byla doručena neobvyklá zásilka či našli podezřelý předmět. Odborníci z řad policie a hasičů jim poradí, zda je důvod se případných dopisů či předmětů obávat. Linka bude zatím přístupná pouze z veřejné telefonní sítě. Služeb konzultačního pracoviště může veřejnost využít každý den včetně sobot a nedělí od 8 do 18 hodin.

Ústřední krizový štáb ve středu rozhodl o vytvoření pracovní skupiny pro biologickou ochranu. Jejím úkolem bude vyhodnocovat případné nebezpečí napadení biologickými zbraněmi a navrhovat opatření.

Ministr vnitra Stanislav Gross oznámil, že za rozesílání podezřelých dopisů policie zadržela dva lidi. Jedná se o jedenáctiletou dívku z Prahy a jednoho pracovníka pojišťovny, který měl rozeslat několik desítek výhružných dopisů.

Česká pošta zavedla přísnější režim při práci s podezřelými obálkami. Její zaměstnanci ale nemají právo dopisy a balíky otevírat. Pošta proto spolupracuje s celníky a policisty. Podle mluvčího Ladislava Vančury Česká pošta nyní přísněji posuzuje vzhled zásilek. "Česká pošta prakticky může do zásilky jedině za podmínek, že zásilka vykazuje viditelné podezřelé znaky, to znamená například, že zásilka zapáchá, její obsah se sype nebo prosakuje. V tomto smyslu jsou i zavedená opatření, konkrétně zpřísnění vizuální kontroly zásilek při jejich příjmu, přepravě a doručování," uvedl Vančura.

Také Celní správa zavedla kvůli podezřelým zásilkám přísnější režim. Ředitelé jednotlivých celních úřadů mají za úkol spolupracovat s Českou poštou a policií. Bezpečnostní postup popsala Radiožurnálu mluvčí generálního ředitelství cel Ivana Bednářová "Pokud celní úřad zjistí výskyt podezřelých zásilek, to znamená pokud bude podezření, že obsahují biologické nebo chemické látky a výbušniny, musí neprodleně informovat polici nebo hasiče. Dále musí zajistit, aby se s příslušnou zásilkou nemanipulovalo a osoby musí opustit prostor, kde se zásilka nachází."

Ivana Bernáthová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme