Ženám v Egyptě se žije nejhůř ze všech arabských zemí. Revoluce na tom nic nezměnila

V Egyptě se ženám žije nejhůře z celého arabského světa. Tvrdí to zpráva britské nadace Thomson Reuters, která se zabývá mimo jiné právě ženskými právy. Na vině je sexuální násilí a obtěžování, ale také konzervativní tradice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egypťanky v Káhiře protestují proti sexuálnímu obtěžování

Egypťanky v Káhiře protestují proti sexuálnímu obtěžování | Zdroj: Reuters

Egyptská revoluce mnohým egyptským ženám situaci neusnadnila, jak přiznává například ředitelka jedné mateřské školy Zakíja Abdel Hamíd.

„Necítím, že by se něco změnilo. Žiju tak, jak jsem žila dřív. Ženy si pořád nemůžou jít sednout do místní kavárny, protože se to nesluší. Zatímco muži si můžou večer vyjít ven, jak chtějí, tak ženy ne. Jsou dívky, které nemůžou dokončit studium kvůli své rodině, protože se musejí vdávat,“ vidí skepticky postavení žen ve své zemi Egypťanka Zakíja.

Přehrát

00:00 / 00:00

Postavení žen v současné egyptské společnosti přiblížil zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Za největší problémy se v Egyptě považují násilí a sexuální obtěžování. V posledních letech se poměry dál zhoršují spolu s vážnou bezpečnostní situací v zemi po revoluci v roce 2011.

Dále jsou velkými problémy otázky týkající se zdraví, například přístupu k antikoncepci, a také zacházení se ženami v rodinách.

Velký rozdíl je přitom mezi postavením žen a aktuální situací. Podle egyptských zákonů mají ženy téměř rovnocenná práva s muži, a dokonce v současné vládě několik žen zasedá. Pravidelně také kandidují do parlamentu, a na univerzitách studuje dokonce více dívek než chlapců.

Současná situace je ale hodně ovlivněná tím, že velká část egyptské společnosti je stále velmi konzervativní, což souvisí s velmi nízkou úrovní vzdělání v některých oblastech.

Problém není nový, jen se o něm více mluví

Přesto se hlavně ve velkých egyptských městech společnost zásadně modernizuje a i špatná ekonomická situace donutila ženy, aby chodily samostatně do práce a pomáhaly se zaopatřením rodin. Tím participují mnohem více na veřejném životě než dřív.

A právě díky tomu také vycházejí na povrch i zmíněné problémy, jako je třeba sexuální obtěžování na ulicích. Nejde tedy o nic nového, jen se o tom teď mnohem více mluví a věci se začínají častěji řešit.

Štěpán Macháček, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme