Ženevské rozhovory o íránském jaderném programu zřejmě směřují k dohodě

Rozhovory o sporném íránském jaderném programu pravděpodobně směřují k dohodě. Do Ženevy dnes neplánovaně odjeli i šéfové americké a francouzské diplomacie – John Kerry a Laurent Fabius.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozhovory íránských vyjednavačů s diplomaty západních zemí v Ženevě

Rozhovory íránských vyjednavačů s diplomaty západních zemí v Ženevě | Zdroj: Reuters

Podle Íránců je smlouva na dosah a lídři skupiny 5+1, kam patří USA, Rusko, Čína, Velká Británie, Francie a Německo, mají začít sestavovat její konkrétní návrh.

„Jsem velmi rád, že tady mohu být a projednávat něco tak důležitého, jako je íránský jaderný program. Některé podstatné otázky jsme ještě stále nevyřešili, je potřeba je řádně promyslet. Pracujeme tvrdě, žádné dohody jsme ale zatím nedosáhli,“ uvedl americký ministr zahraničí John Kerry.

Přehrát

00:00 / 00:00

O íránském jaderném programu mluvil na Radiožurnálu zahraničněpolitický komentátor ČRo Milan Slezák

Proti jakémukoliv kompromisu s Íránem se vytrvale staví izraelský premiér Benjamin Netanjahu, podle kterého tvrdé sankce konečně splnily svůj účel a donutily Teherán vyjednávat.

Pokud by íránci zastavili svůj program, podle Američanů by sankce mohly ustat. Uvedl to mluvčí Bílého domu Jay Carney. „Máme možnost zastavit íránský jaderný program. Výměnou za konkrétní a ověřitelná opatření může skupina 5+1 zvážit zmírnění protiíránských sankcí,“ uvedl Carney.

„Když Írán nebude dodržovat pravidla, sankce v plné míře obnovíme a budeme také uvažovat o jejich rozšíření,“ dodal Carney.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jednáních v Ženevě mluvil publicista Jan Petránek

Podle zahraničně-politického komentátora Českého rozhlasu Milana Slezáka je na místě opatrný optimismus. „Protože to vypadá, že tentokrát Írán jedná opravdu seriózně a je připraven i k nějakým ústupkům,“ řekl Slezák.

To podle něj doposud nebylo pravidlem. „A Západ, ale i Rusko a Čína, které jsou v tomto na jeho straně, odmítaly zmírnit svůj sankční režim, který Írán velice tvrdě pociťuje na své ekonomice,“ poznamenal Slezák.

Publicista Jan Petránek se dívá na jednání v Ženevě s opatrností až skepsí.

Připomíná, že Íránu bylo poté, co odmítl zastavit svůj jaderný program, zablokováno ve světových bankách zhruba 50 miliard dolarů. Ty by mohly být v případě úspěšných jednání zcela nebo částečně odblokovány a Západ by také mohl přestat blokovat vývoz íránské nafty či prodej tamních drahokamů a zlata.

„Írán by musel slíbit, že nebude obohacovat uran do té míry, aby ho bylo možné použít k výrobě atomových zbraní. Tomu samozřejmě Izrael vůbec nevěří, proto o tom Netanjahu mluví jako o největším podvodu století,“ poznamenal Petránek.

Milan Slezák, Tea Turková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme