Ženy bojující za svá práva se bojí Mursího vitězství v egyptských prezidentských volbách

Husní Mubárak byl odsouzen na doživotí, novou hlavou státu se však může stát jeho dlouholetý spojenec Ahmad Šafík. Bývalý premiér se totiž dostal do 2. kola prezidentských voleb. Jeho protikandidátem je člen Muslimského bratrstva Mohamed Mursí a právě vítězství islamistů se obávají nejen egyptští křesťané, ale také ženy bojující za svá práva. Mezi nimi i čerstvá laureátka ceny Gratias Agit Anna Janků žijící v Egyptě už 43 let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentský kandidát muslimského bratrstva Muhammad Mursí

Prezidentský kandidát muslimského bratrstva Muhammad Mursí | Zdroj: ČTK

„Když vidíte, že se ženy samy vzdávají svých práv, které jim islám v podstatě dává, a oni se jich vzdávají ve jménu nových doktrín, které přijdou třeba ze Saudské Arábie, tak to je opravdu smutné,“ říká Anna Janků, která se v roce 1968 provdala za Egypťana a přestěhovala se do této severoafrické země.

Sama tak velmi dobře ví, jak těžko musely tamní ženy bojovat za svá práva. Po svržení Mubárakova režimu ale silný hlas ve společnosti získaly islamistické strany a mnozí se jejich konzervativních postojů obávají.

Přehrát

00:00 / 00:00

S čerstvou laureátkou ceny Gratias Agit Annou Janků nahrával Robert Mikoláš

„Egyptská žena, která už velmi dávno bojovala za to, aby měla volební právo, která měla daleko dřív než třeba v Evropě. Egyptská žena, která se odhalila, a teď vidíte, že jsou tam zahalené - to se stupňuje a jsou to i vzdělané ženy. V parlamentě je 9 žen, ale ty prosazují zákony, které jsou vyloženě proti ženám, pomáhají mužům,“ nechápe Anna Janků.

Naději proto vidí v nastupující generaci, i když - jak podotýká - nebezpečím je stále velké množství nevzdělaných lidí, a právě i těch mladých.

„V Egyptě je velká negramotnost a chudoba, takže tady se s lidmi manipuluje ve jménu náboženství,“ vysvětluje Anna Janků.

Do druhého kola prvních svobodných prezidentských voleb v Egyptě postoupili Muhammad Mursí a Ahmad Šafík | Foto: ČTK/AP

O egyptské společnosti ovšem všeobecně mluví jako o velmi tolerantní. Problémy, které se v uplynulých týdnech a měsících objevily například mezi muslimy a křesťany, proto vnímá jako součást politických hrátek některých skupin:

„Řekla bych, že tyhle problémy, to je takový určitý druh umělého fanatismu, který byl vyvolán, protože dřív se nad tím nikdo nepozastavil. Můj soused je křesťan, já jsem muslim. Všechny svátky se slavily společně, ale jak do toho vstoupila politika, tak se to začalo zdůrazňovat.“

A oleje do ohně prý přilévá i část médií, která si vypráví, co chce.

Podle Anny Janků bude teď proto hodně záležet na tom, kdo se nakonec stane prezidentem Egypta, který potřebuje ukončení panujícího chaosu a obnovu vlády práva i dodržování zákonů.

Robert Mikoláš, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme