Ženy, které doprovázely atentátnice, nebyly z Kavkazu

Moskva se smutkem oplakává téměř čtyři desítky mrtvých po včerejším teroristickém útoku v metru. Ruská média informují, že policie pátrá v souvislosti s teroristickými činy po dvou ženách, které měly doprovázet sebevražedné atentátnice do metra. Tyto ženy ale podle záznamů z kamer nebyly kavkazského původu, jak předpokládala veřejnost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskvané oplakávají mrtvé ve stanici metra Lubjanka.

Moskvané oplakávají mrtvé ve stanici metra Lubjanka. | Zdroj: ČTK

Ženský doprovod obou atentátnic zachytily kamery na stanici Jugozápadná, která je konečnou stanicí linky, na níž se oba útoky odehrály. Odsud se útočnice vydaly na svou cestu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lenka Kabrhelová s čerstvými informacemi z Moskvy.

Ani jedna z žen, které je doprovázely, nemá kavkazské rysy, ale slovanské. Jedné z žen může být kolem 40 let, druhá vypadá na 25 let.

Ruská policie by měla během dnešního dne uveřejnit počítačem vypracované portréty.

Podle neoficiálních informací pátrá policie také po jednom muži. Bližší informace ale zatím nejsou.

Šéf FSB, Alexander Bortnikov potvrdil, že trhavina na tělech vražednic byla hexogen. Bomba, kterou odpálila atentátnice na stanici Lubjanka měla sílu 4 kilogramů. Trhavina na stanici Park kultury pak 1,5 - 2 kilogramů.

Na místě se našly pozůstatky ostatky atentátnic, které údajně prokazují, že útočnice měly vztah k Severnímu Kavkazu

Teorie vládní kamufláže

Určitá část ruské veřejnosti se přiklání ke spekulaci, že útoky mají na svědomí ruské tajné služby, které by tak svou aktivitou před volbami prospěly politickým stranám. Podle vedoucího ruské redakce ČRo 7, Libora Kukala, by případný přínos mohl být v tom, že by se ruská veřejnost přiklonila k tomu, že je potřeba postupovat tvrdě.

O podobných politických šarádách spekulovalo Rusko už před deseti lety při útocích na moskevská sídliště. Ani tehdy se však neprokázalo, že by útoky byly zaranžované, aby přinesly Putinovi podporu.

Ačkoliv se dnes Dmitrij Medveděv snaží odlišit od vládnoucího stylu Putina, nelze říct že by zemi vládnul jeden. U moci jsou stále oba. Myslí si to Libor Kukal z ruské redakce ČRo7:

"Nikdo nemá tušení, jak je mezi nimi za zavřenými kremelskými dveřmi ta moc rozdělena. Na veřejnosti vystupují trochu jako hodný a zlý vyšetřovatel. Nelze tedy mluvit o éře vlády Medvěděva."

Medveděv v Praze

Ruský prezident Dmitrij Medveděv a jeho americký protějšek Barack Obama by měli v Praze 8. dubna podepisovat novou smlouvu o omezení ruských a amerických jaderných arzenálů. Do Prahy už přiletěly přípravné týmy.

Hlavními riziky návštěvy je ohlídat oba dva státníky. Nepředpokládá se, že by některý z nich měl projev na veřejném prostranství. Bezpečnostní opatření proto nebudou muset být tak rozsáhlá.

"Nevidím to tak problematické, jako například minule návštěva papeže, nebo před rokem návštěva samotného prezidenta Obamy," říká analytik a bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby, Ándor Šándor.

Přestože čas na zajištění bezpečnosti pro setkání prezidentů je neobvykle krátký, nevidí v tom Šándor problém:

"Česká strana má toto velmi dobře zmapované. Ví dobře, která místa jsou riziková a kterým místům je potřeba se vyhnout. To že se o tom česká strana oficiálně dozvěděla před několika dny, neznamená to že už tu někdo předběžně nebyl a neprojednával aspekty návštěvy."

Lenka Kabrhelová, Zuzana Walterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme