Ženy s dětmi vyšly do ulic Tripolisu na oslavu vítězství

Většina z nich poprvé bez obav a bez doprovodu mužů vyšla do ulic. Neopakovatelnou atmosféru večerního svátku vám teď v reportáži přiblíží náš zvláštní zpravodaj v Tripolisu Martin Dorazín.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ulice Tripolisu kypí životem | Foto: Martin Dorazín

Na Náměstí mučedníků se koná první ženská demonstrace v Tripolisu od svržení Kaddáfího režimu. Radost tady je opravdu nefalšovaná, obrovská a manželé těchto žen říkají, že je dnes vlastně poprvé pustili samotné do města.

Pro všechny je to obrovský svátek. Je večer, skončily modlitby a to je ta správná chvíle pro největší oslavy, včetně střelby, která k tomu už neodmyslitelně patří.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ženy s dětmi vyšly do ulic Tripolisu na oslavu vítězství.mp3

Když jsem před několika dny do Tripolisu přijel, lidé se ještě neusmívali, teď je znát velká změna atmosféry, lidé pocítili, že s Kaddáfím je opravdu konec a přestávají se bát.

Uprostřed davu se zpívá, lidé mávají tisíci vlajek, skandují různá hesla, na tribuně se objevují řečníci z Národní prozatimní rady a také představitelky libyjských žen.

Uvolněná nálada panuje i mezi bojovníky, kteří hlídají na otočných střeleckých věžích bezpečnost v centru Tripolisu. Teď už se spíš na těchto protileteckých zbraních otáčejí jen tak pro zábavu a baví se s lidmi.

Jeden člověk zrovna na asfaltovou vozovku stříká nápis Libya is free again – Libye je znovu svobodná.

Martin Dorazín, Maňourová Anna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme