Ženy v Polsku půjdou do důchodu o 5 let dřív než muži. Podle Evropské komise je to diskriminační

Evropská komise kritizuje Polsko za chystané změny ve věku odchodu do důchodu. V říjnu vstoupí v účinnost nový zákon, podle kterého budou moci ženy do důchodu trvale odcházet o pět let dříve než muži. Taková změna ale podle komise diskriminuje muže. Polská premiérka Beata Szydłová požádala ministerstvo práce, aby na výtky Evropské komise co nejrychleji zareagovalo.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polská premiérka Beata Szydłová v červnu 2017 | Zdroj: Reuters

Polsko se vrátí k systému, kdy muži budou odcházet do důchodu v 65 a ženy v 60 letech. Různá pohlaví totiž mají podle polské vlády odlišné životní role a důchodový systém by to měl zohlednit.

Další varování Varšavě. Respektujte soud a přestaňte kácet v pralese, píše Evropská komise

Číst článek

Skončí tak reforma předchozího kabinetu Občanské platformy a lidovců, která kvůli stárnutí populace stanovila postupně rovnou hranici 67 let.

Eurokomisařky pro spravedlnost Věra Jourová a sociální věci Marianne Thyssenová do Varšavy napsaly, že členské země unie sice nemusí zavádět rovný věk odchodu do důchodu ihned, ale trvalý rozdíl by polské muže diskriminoval.

„Škoda, že Evropská komise neposuzuje všechny členské státy stejně,“ napsala na Twitteru v reakci na kritiku Bruselu premiérka Szydłová. Mluvčí její vlády Rafał Bochenek dodal, že polská vláde je otevřená k dialogu s unijními institucemi. „Ale fakt, že kritika rozhodnutí o snížení důchodového věku Poláků, v kontextu diskuse o stavu právního státu, budí rozpaky,“ řekl Bochenek.

Viktor Daněk, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme