Ženy v Saúdské Arábii poprvé hlasovaly ve volbách. Vybírat mohly zástupce v obecních radách

Ženy v Saúdské Arábii dnes poprvé mohly hlasovat ve volbách. Ve zvláštních volebních místnostech mohly vybírat své zástupce do téměř tří set městských rad a mezi kandidáty byla i necelá tisícovka žen. Obecní rady mají v Saúdské Arábii jen velmi omezené pravomoci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fawzíja Harbíová se snaží získávat voliče hlavně přes internet. Na snímku u svého notebooku v obchodním centru v Rijádu | Zdroj: Reuters

Kromě toho, že ženy v Saúdské Arábii nemohou řídit a bez svolení manžela ani samy cestovat do zahraničí, s problémy se potýkají i v předvolební kampani.

„Možnosti vystupování na veřejnosti jsou omezené, proto chodím do obchodních center, kde se s lidmi můžu bavit. Také mě to donutilo zaměřit se na sociální média na internetu, kam můžou všichni a dá se tam získat největší počet voličů,“ říká jedna z kandidátek Fawzíja Harbíová.

Dvěma ženám a desítkám mužů úřady dokonce kandidaturu zakázaly, i když v případě aktivistky za právo žen řídit auto Ludžajn Hazlúlové zákaz nakonec zrušily.

Podle Fawzíji Harbíové je vítězstvím už jen možnost kandidovat. „Čekali jsme na tuto možnost posledních 10 let – od chvíle, kdy stejnou možnost dostali i muži. Když teď můžeme, rozhodla jsem se toho využít a podílet se na politickém životě,“ vysvětluje.

Žádná zásadní změna ve společnosti se ale nečeká. Mnozí budou za úspěch považovat byť i jedinou ženu v alespoň jedné z městských rad. Ty však nemají zásadní pravomoci, řeší se v nich nanejvýš otázky místní dopravy nebo odpadů.

Proti posilování práv žen v zemi jsou i nadále mnozí muži, brání mu ale především silný vliv konzervativních islámských duchovních.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme