Švýcarský Zermatt má po dvou dnech pozemní spojení se světem. Sníh ve středisku uvěznil tisíce lidí

Po dvou dnech se podařilo obnovit pozemní spojení se švýcarským horským střediskem Zermatt. Ve středu po páté večer odtamtud odjel první vlak. Část cesty dolů do údolí pak zajišťují autobusy. Silné sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo v Zermattu na 13 tisíc návštěvníků.

Zermatt (Aktualizováno: 17:38 10. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Husté sněžení ve švýcarském zimním středisku Zermatt 9. ledna 2018 | Foto: SKIBOUTIQUE | Zdroj: Reuters

Lidi, kteří museli nutně letovisko opustit, celý den odvážely vrtulníky. Další návštěvníci v Zermattu čekali spíš na to, až se znovu otevřou sjezdovky.

„Konečně se zase objevilo slunce a obloha se vyjasnila. Už pustili několik lanovek a lidi se tak mohli vrátit na svah,“ říká jeden z turistů. Horská služba řízeně spustila řadu lavin, aby snížila lavinové nebezpečí. Koleje pak odklízely speciální frézy.

Podobné potíže jako Zermatt má i italské středisko Cervinia ležící na opačném svahu hory Matterhorn. Tam uvízlo asi pět tisíc turistů.

Ve všech alpských regionech platí lavinové nebezpečí. Horská služba ho vyhlásila poté, co v piemontském Sestriere v noci na úterý lavina zavalila chodby a některé apartmány rezidence Le Bellevue.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme