Zeslabená ozónová vrstva se posunula nad Skandinávii, zasahuje i do České republiky

Světová meteorologická organizace během zimy naměřila rekordní oslabení ozónové vrstvy nad Arktidou. Na zemský povrch tak pronikne zvýšené množství ultrafialového záření, které škodí lidskému zdraví i ekosystému.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mraky na obloze

Mraky na obloze | Foto: Fotobanka stock.xchng, Julia Starr

Důvody úbytku vrstvy jsou dva, jak Rádiu Česko řekl vedoucí solární a ozónové observatoře Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Karel Vaníček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zeslabená ozónová vrstva se posunula nad Skandinávii, zasahuje i do České republiky. U telefonu je vedoucí solární a ozónové observatoře ČHMÚ Karel Vaníček.

„Poslední analýzy jak družicových měření, tak i modelů ukazují, že stále v atmosféře, respektive v její části, která se jmenuje stratosféra, se nacházejí vysoké koncentrace ozón ničících látek, které sice klesají postupně díky montrealskému protokolu a jeho dodatkům, ale ty koncentrace tam přetrvávají. Druhým faktorem zcela značně mimořádným pro letošní zimu je to, že se stratosféra velmi podchladila. A jakmile se podchladí, tak procesy, které vedou k destrukci ozónu se výrazně urychlují a urychlují se také s nástupem polárního jara.“

Podle Vaníčka se stratosféra podchlazuje vlivem termodynamických procesů, které mají poměrně komplikované pozadí. Část odborníků se kloní k tomu, že jde o projev globální klimatické změny.

„Ozónová vrstva je stále destabilizována chemicky a současně to podchlazení svědčí o tom, že musíme být připraveni na to, že je citlivá i na velké výkyvy, co se týká teploty, respektive termodynamických podmínek,“ upozornil Vaníček.

Ohrožené ekosystémy, člověk se může chránit

Zeslabení ozónové vrstvy je abnormální. Jak odborník doplnil, je v historii největší jak hloubkovým, tak plošným rozsahem

„Naštěstí to centrum zeslabení bylo v polárních oblastech, i když se v posledních dnech posunulo nad oblast Skandinávie. Tam skutečně dochází k podstatně zvýšeným úrovním UV záření. To už jsou obydlené oblasti, to není jako Antarktidě, a tam ty dopady hlavně na ekosystémy, člověk se přece jenom může chránit, mohou být skutečně podstatné,“ uvedl Vaníček.

Lidé v Česku se bát nemusejí

Žádné nebezpečí pro obyvatele České republiky ale nehrozí:

„Pokud se týká střední Evropy, i nás okraje tohoto zeslabení, té anomálie zasahují. V posledních dnech jsme měli ozónovou vrstvu zeslabenou o 20 %. Ovšem ty dopady na UV záření nejsou zas tak podstatné. I při těch největších zeslabeních úroveň ultrafialového záření nepřesahovala hodnoty, které jsou u nás obvyklé v letním období.“

Ozónová vrstva zeslabovat nebude

Odborníci zabývající se touto problematikou nepředpokládají, že by se ozónová vrstva v dalších letech dále zeslabovala:

„Naopak. Měření ukazují, že v zimních a jarních měsících dokonce už k přirozenému nárůstu, jednoznačně díky montrealskému protokolu a jeho dodatkům, protože koncentrace ozón ničích látek nám v atmosféře klesají, ale jejich životnost je desítky, někdy až stovky let, a to je právě ten základní problém, že musíme být trpěliví, než postupně vysedimentují nebo vyreagují. Nemusíme se obávat pokračování zeslabení ozónové vrstvy nad naším územím, ale musíme být připraveni, že se budou vyskytovat takovéto situace, jakých jsme svědky v těchto dnech,“ uzavřel vedoucí solární a ozónové observatoře ČHMÚ Karel Vaníček

Marián Vojtek, Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme