Zesnulému papeži se už přišlo poklonit kolem milionu lidí

Ostatkům zesnulého Jana Pavla II. se ve vatikánské Svatopetrské bazilice poklonilo už kolem milionu lidí. Kardinálské kolegium zatím nerozhodlo, kdy začne volba nového papeže. Jan Pavel II. bude pochován v kryptě Svatopetrské baziliky. Bezpečnostní opatření v Římě zahrnují bezletovou zónu a rozmístění protiletadlových raket. Italské bezpečnostní složky dostaly k dispozici 6430 policistů a karabiníků. Kromě asi 200 vysokých státních představitelů z celého světa a hlav všech světových církví musejí zvládnout záplavu až čtyř milionů poutníků, především z Polska.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fronta před Svatopetrskou bazilikou

fronta před Svatopetrskou bazilikou | Zdroj: ČTK

Od úterní páté hodiny ranní se opět vine do Svatopetrské baziliky fronta bez konce. Mladí, staří, Italové, Poláci, Afričané, ti všichni se chtějí rozloučit s papežem, který během 26 let získal respekt celého světa.

Než se věřící dostanou k ostatkům papeže, vystojí ve frontě minimálně tři hodiny. "Byli jsme tu celou noc. Smrt Svatého otce mě velmi zasáhla, chtěla jsem se poklonit jeho památce," říká unavená, ale šťastná Argentinka.

"Je to první papež, který měl kredit u mladých lidí. Myslel na nás, chtěl být s námi," vysvětluje muž z Turína, proč mladí lidé v davu převažují.

"Udělal pro mladé skutečně mnoho, rozuměl nám, a proto měl náš respekt. Myslím, že nás miloval, a to bylo nejdůležitější," dodává mladá Italka. Oba tak vyjadřují názory desetitisíců dalších.

Nemoc neměla na papežovu popularitu žádný vliv. Jak řekl v některé z televizních debat jeden z vatikánských korespondentů, v dnešní době kultu zdravého těla v něm mladí viděli svého otce, děda; jeho boj s nemocí přispěl k solidaritě se starými a nemocnými. Je otázkou, na jak dlouho, ale v těchto dnech je v Římě solidarita a lidská slušnost patrná na první pohled.

Ostatkům zesnulého Jana Pavla II., vystaveným od pondělního večera ve vatikánské Svatopetrské bazilice, se údajně přišlo poklonit už kolem milionu lidí. Přesto panuje v ulici Usmíření klidná atmosféra. Věřící sledují velkoplošné obrazovky, kde jsou přenášeny záběry z baziliky i ze života Jana Pavla II., a naslouchají z reproduktorů modlitbám v několika jazycích.

Doprava směřující k Vatikánu se ale vyrovnává s přívalem poutníků stále obtížněji. Na římských nádražích už od pondělí není k hnutí, trasa A metra je i přes posílení zcela přeplněna, plné jsou i autobusové spoje. K žádným dramatickým událostem ale zatím nedošlo.

Největší nápor zažije Řím v pátek, kdy v 10:00 začne mší ve Svatopetrské bazilice smuteční obřad a týž den bude v kryptě chrámu papež pohřben. Velký příliv věřících se očekává zejména z papežova rodného Polska, italské sdělovací prostředky hovoří o skutečné biblické pouti.

Na pátečním obřadu jsou očekávány také více než dvě stovky hlav států a dalších státníků. K nejprominentnějším smutečním hostům bude patřit americký prezident George Bush s manželkou Laurou nebo generální tajemník OSN Kofi Annan. Británii bude reprezentovat následník trůnu princ Charles, který kvůli tomu odložil svou svatbu.

Za Českou republiku se pohřbu papeže zúčastní prezident Václav Klaus. Vládu bude ve Vatikánu reprezentovat odstupující ministr zahraničí Cyril Svoboda. Přítomnost premiéra Stanislava Grosse není zatím jasná. Kardinál Miloslav Vlk na pohřeb Svatého otce odlétá už dnes vpodvečer.

Shromáždění státníků si vyžádá maximální bezpečnostní opatření. Letecký prostor bude uzavřen a ve vzduchu má hlídkovat letadlo se systémem AWACS. Bezpečnostní složky dostaly jen v Římě k dispozici 6430 policistů, karabiníků a příslušníků finanční stráže. Počet odstřelovačů, pyrotechniků, agentů v civilu a hasičů je "vysoký", oznámily bez upřesnění úřady.

Pro poutníky vznikají stanová městečka s tisíci lůžky. Hotely začínají být beznadějně obsazeny. Na pomoc návštěvníkům byly otevřeny i tři stadiony včetně olympijského. Do služby se hlásí dobrovolníci z civilní obrany, v ulicích směřujících na Svatopetrské náměstí se ujali situace i horští myslivci ve výslužbě. Obchodníci rychle využívají situace a zvyšují ceny.

O záležitostech spojených s nástupnictvím po zesnulém papeži Janu Pavlovi II. jedná ve Vatikánu kardinálské kolegium. Hlavním tématem je termín svolání konkláve, které by mělo rozhodnout o novém papeži. Žádný termín ještě nebyl stanoven, oznámil novinářům bez dalších podrobností vatikánský tiskový mluvčí Joaquín Navarro-Valls.

Podle Vallse je nyní v Římě přítomno 91 kardinálů ze 183 a že další přijíždějí. Právo volit nového papeže má jen 117 kardinálů. Podle úprav, které provedl v apoštolské ústavě Jan Pavel II. v roce 1996, má konkláve zasednout mezi 15. a 20. dnem po papežově skonu. Jan Pavel II. zesnul v sobotu 2. dubna, volitelé by se tedy měli k hlasování sejít nejdříve 17. a nejpozději 22. dubna.

Pavel Novák, Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme