Vina z ‚vyvolávání nepokojů’. Točila ve Wu-chanu o šíření koronaviru, soud ji poslal na 4 roky do vězení

Ke čtyřem letům vězení byla v pondělí v Číně odsouzena bývalá právnička Čang Čan, která ve městě Wu-chan točila nezávislé reportáže po tamním propuknutí nákazy koronavirem. Soud ji shledal vinnou z „vyvolávání nepokojů“, uvedla agentura AFP s odvoláním na jednoho z jejích obhájců.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

LIdé podle agentury Reuters protestují v Hong Kongu proti odsouzení mladé novinářky | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Ve Wu-chanu se nemoc covid-19 poprvé objevila koncem loňského roku a postupně se odtud rozšířila do celého světa. Peking čelí kritikám, že nákazu zprvu tajil.

‚Byl ochotný říkat pravdu.‘ Li Weng-liang jako první varoval před koronavirem, sám mu podlehl

Číst článek

Sedmatřicetiletá aktivistka a občanská novinářka Čang Čan se do Wu-chanu vydala v únoru. V květnu byla zatčena a v na konci prosince byla v Šanghaji odsouzena.

Její obhájci uvedli, že Čang drží již několik měsíců hladovku a je ve špatném zdravotním stavu.

Podle obžaloby Čang „rozesílala falešné informace prostřednictvím textů, videí a dalšími způsoby”. Používala k tomu například Twitter, platformu WeChat nebo službu YouTube.

„Rovněž přijala nabídky na rozhovory od zahraničních médií Radio Free Asia a Epoch Times a záludně spekulovala o epidemii nemoci covid-19 ve Wu-chanu,” píše se v obžalobě.

Podle nevládní organizace Chinese Human Rights Defenders (CHRD) Čang ve svých článcích psala mimo jiné o „zadržování dalších nezávislých reportérů a o pronásledování rodin obětí, které chtěly, aby byly pohnány ke spravedlnosti zodpovědné osoby”.

Zatčení novinářů

Kromě Čang byla letos zadržena řada novinářů, kteří se vypravili do Wu-chanu informovat o okolnostech propuknutí nového typu nákazy.

Již v lednu byl zadržen bývalý právník a posléze novinář Čchen Čchiou-š'. Li Ce-chua, který odjel za reportážemi do Wu-chanu po Čchenově zmizení, byl počátkem února rovněž pohřešován, v dubnu ho ale úřady propustily. Obyvatel Wu-chanu Fang Pin zmizel v únoru a od té doby o něm nejsou informace.

Ve Wu-chanu se koronavirem od začátku epidemie nakazilo více než 50 000 lidí a téměř 4000 pacientů s covidem-19 zemřelo. Kvůli rychle se šířící nákaze čínské úřady Wu-chan na konci ledna uzavřely a obyvatelé nesměli dlouhé týdny opouštět své domovy.

Znovu se město začalo otevírat 8. dubna, provoz obnovila veřejná doprava, žáci se vrátili do škol a lidé do práce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme