Žháři v Izraeli zapálili kostel. Okolnosti naznačují, že šlo o čin židovských extremistů

Zřejmě židovští extremisté zaútočili na katolický kostel s klášterem na břehu Galilejského jezera v Izraeli. Stavba připomíná místo, kde podle Bible Ježíš zázračně nakrmil pětitisícový zástup lidí. Izraelská policie vyšetřuje požár jako žhářský útok. Plameny způsobily jen materiální škody. Čin odsoudili izraelský premiér Benjamin Netanjahu i prezident Reuven Rivlin s tím, že takové útoky poškozují Izrael a hodnoty, na kterých stojí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči likvidují požár katolického kostela na břehu Galilejského jezera v Izraeli | Zdroj: Reuters

Požár zničil jednu ze střech objektu, která se zřítila, spálil stovky knih a dva lidé včetně jednoho turisty byli ošetřeni poté, co se nadýchali dýmu.

„Naléháme na izraelskou bezpečnost, aby takovéto incidenty brala vážně a aby pachatele přivedla ke spravedlnosti a k převýchově. Vyzýváme izraelské úřady, aby vychovávaly lidi k toleranci a respektu k druhým. Podobné útoky se dějí na různých místech Izraele. Tato fanatická menšina způsobuje zemi obrovské škody,“ komentoval útok na kostel mluvčí katolické církve v Izraeli Vaddí Abú Nassár.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zřejmě židovští extremisté vypálili katolický kostel na břehu Galilejského jezera v Izraeli. Více zjistil blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček

Na židovské extremisty jako pachatele útoku ukazuje hebrejský nápis nasprejovaný na stěnu kostela, který varuje před uctíváním model.

Izraelská policie vyslechla 16 nezletilých studentů židovské školy ješivy, následně je však propustila. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Vedle náboženského by ale motiv útoku mohl být i národnostní, protože křesťané v Izraeli jsou vesměs příslušníky zdejší arabsky mluvící menšiny.

Na útok reagovali arabští poslanci izraelského Knessetu, kteří vyzvali šéfa izraelské policie k odstoupení. Policie totiž podle těchto poslanců selhává právě v dopadení židovských extremistů, kteří zřejmě stojí za tímto útokem.

Nápis „vyžeňte falešné bohy“ na stěně katolického kostela na břehu Galilejského jezera v Izraeli, který se stal terčem žhářů. Z činu jsou podezřelí židovští extremisté | Foto: Reuters

Štěpán Macháček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme