Ve statistikách chybí muslimský antisemitismus, volá po novém registru zmocněnec německé vlády

Německý vládní zmocněnec pro boj s antisemitismem Felix Klein chce zřídit centrální registr antisemitských činů. Dosavadní policejní statistiky zaznamenávají jen trestné činy, a tak v nich chybí řada každodenních protižidovských výpadů, míní Klein, který se funkce ujme 1. května.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židé s jarmulkami v Berlíně (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„V této oblasti máme zatím jen policejní kriminální statistiku... Z ní vyplývá, že více než 90 procent antisemitských trestných činů pochází od pravicových extremistů,“ říká Klein. „Postižení, tedy Židé, kteří žijí v Německu, hovoří ale o něčem úplně jiném. Muslimský antisemitismus pociťují jako mnohem nebezpečnější, než jak ho zobrazuje policejní statistika,“ konstatuje.

„Chci zjistit, jaký je důvod tohoto protikladu. A nejlepší možnost, jakou pro to vidím, je celoněmecký registr, v němž budou zachyceny činy pod hranicí trestnosti, tedy například provokace, nadávky a tak dále,“ vysvětluje právník a diplomat.

Místo jarmulky noste kšiltovku, radí německá židovská obec. Reaguje tak na antisemitské útoky

Číst článek

Přesná znalost počtu a původu protižidovských výpadů je podle něj předpokladem k tomu, aby bylo možné proti antisemitismu účinně bojovat. „Musíme vědět, kde se antisemitismus nachází, v jakých oblastech v Německu, jak je silný, jak se projevuje,“ je přesvědčen Klein, který vychází z toho, že na největší problémy Židé narážejí ve velkých městech.

Návrh zmocněnce, který byl překvapen, že podobný registr ještě neexistuje, navazuje na aktuální debatu o antisemitismu v Německu. Ta se naplno rozběhla před necelými dvěma týdny, kdy v berlínské čtvrti Prenzlauer Berg mladý Syřan páskem napadl dvojici mladíků, kteří měli na hlavě jarmulky, tedy tradiční židovské pokrývky hlavy. Jednomu z nich se podařilo celý incident natočit na video.

Útok odsoudila řada politiků, včetně kancléřky Angely Merkelové, která ho označila za hroznou událost. Otevřeně se po něm začalo hovořit o problémech, jako je šikana židovských žáků na školách, antisemitismus části muslimských přistěhovalců, veřejné pálení izraelských vlajek nebo nadávky a výhrůžky adresované lidem s jarmulkou. Po celém Německu také proti antisemitismu protestovaly tisíce lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme