V Izraeli začne Světové fórum o holokaustu. Jedním z témat by mohl být vzkříšený telegram z roku 1939

Na čtvrteční Světové fórum o holokaustu se do Izraele sjíždějí představitelé států, aby uctili památku bezmála šesti milionů Židů, kteří zemřeli v nacistických koncentračních táborech během druhé světové války. Mezinárodní setkání připomíná výročí 75 let od osvobození vyhlazovacího tábora Auschwitz v Osvětimi. Co se setkáním udělá zveřejnění opomenutého telegramu z roku 1939?

Tento článek je více než rok starý.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vstupní hala historického muzea holokaustu Yad Vashem v Jeruzalémě

Vstupní hala historického muzea holokaustu Yad Vashem v Jeruzalémě | Foto: Ammar Awad | Zdroj: Reuters

Rozruch by mohl na Světovém fóru o holokaustu vzbudit článek The Times of Israel, který monitoruje události z března 1939. Polští Židé v té době poslali telegram britskému premiérovi Nevillu Chamberlainovi, ve kterém ho žádali o pomoc s emigrací do Palestiny. Proč byl telegram adresovaný právě Chamberlainovi? V roce 1939 měla Palestinu ve správě Velká Británie.

Koncem roku 1938 došlo k dramatickému zhoršení židovského postavení v Evropě. Téhož roku 30. září Chamberlain spolu s francouzským premiérem Daladierem a italským diktátorem Mussolinim podepsal Mnichovskou dohodu s Adolfem Hitlerem. Ta Hitlerovi umožnila zabrat československé pohraničí.

Mnichovská dohoda dojednána 29. září 1938. Zleva: britský předseda vlády Neville Chamberlain, francouzský premiér Édouard Daladier, německý vůdce Adolf Hitler a italský diktátor Benito Mussolini | Foto: Bundesarchiv, Bild 183-R69173 | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0,©

Chamberlain naivně doufal, že jeho politika tzv. appeasementu (usmiřování) přinese „mír v naší době“, ale ve skutečnosti nastal opak. Nečinnost západních mocností povzbudila Hitlera k zahájení druhé světové války jen o pár měsíců později.

Po událostech Křišťálové noci (v listopadu 1938) při níž byly v nacistickém Německu, Rakousku a Sudetech vypáleny synagogy, židovské obchody i domy, se už nedalo o Hitlerových záměrech se Židy pochybovat.

Genocida? ‚Téměř normální událost,‘ řekl spoluzakladatel hnutí Extinction Rebellion

Číst článek

Telegram s žádostí o ponechání otevřené palestinské oblasti pro možný únik polských Židů před nacisty ale zůstal bez povšimnutí. Neexistuje žádný důkaz, že by o tom Chamberlain nebo kdokoli v jeho kanceláři jednal, nebo dokonce telegram viděl.

V telegramu například stálo: „Je velice těžké vám psát, protože jsem si zcela jistý, že nemáte ani ponětí o tom, kdo já jsem. Nevím, co se stane, ale vím, že se odsud musíme dostat. Prosím, zkuste nám pomoci.“

Za řádnou odpověď na telegram lze považovat až Bílou knihu z května 1939 o nové britské politice v Palestině. Ta zaváděla kvóty pro židovské přistěhovalce. Tento dokument omezil imigraci na příštích pět let na pouhých 75 tisíc Židů.

Zveřejnění znění telegramu a komentář The Times of Israel ještě více zdůraznil důležitost světového fóra. Koná se kvůli téměř 3,5 milionu polských Židů a 2,5 milionu Židů ze zbytku Evropy, kteří zahynuli zcela tragicky a zbytečně.

Největší diplomatická událost

Média označují fórum za největší diplomatickou událost v izraelské historii. Světové fórum o holokaustu se koná ve čtvrtek 23. ledna. Izraelský The Times of Israel informoval, že se na fóru setkají představitelé 45 zemí, mezi kterými nebude chybět americký viceprezident Mike Pence, ruský prezident Vladimir Putin, britský princ Charles, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo český premiér Andrej Babiš.

Zemřel poslední Polák, který byl v prvním transportu do Osvětimi. Dožil se 96 let

Číst článek

Události se nezúčastní polský prezident Andrzej Duda. Na bojkotu akce ze strany Dudy se pravděpodobně podepsala účast Vladimíra Putina a také fakt, že Putin dostal prostor během akce promluvit, to Dudovi nabídnuto nebylo. Duda argumentoval, že Osvětim byla umístěna v okupovaném Polsku a Poláci byli po Židech lidé, kteří v táboře smrti nejvíce trpěli. Proto by měl dostat během fóra slovo.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve svém twitterovém příspěvku sdělil, že je rád, že při příležitosti 75. výročí osvobození vyhlazovacího tábora Auschwitz může přivítat světové lídry v Jeruzalémě. Zdůraznil, že je důležité si připomínat odkud jsme přišli a kam jsme se posunuli.

Během fóra dojde k odhalení nového památníku, který má být umístěn v hlavním městě Izraele. Památník vytvořil tým umělců z Izraele a Ruska. Je vysoký 8,5 metrů a je vyroben z mědi a litého bronzu.

Na přípravě fóra se podílí světové centrum pro výzkum holokaustu Yad Vashem.

#WHF2020JLM
Final preparations for the 5th #WorldHolocaustForum which will be attended by over 45 world leaders and will take place in Warsaw Ghetto Square at Yad Vashem on 23 January 2020

Watch a live broadcast: ow.ly/4kLd50xTbuT

23 January 2020
13:30 IST
06:30 EDT

16:05 – 21. 01. 2020

24 50

Anna Urbanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme