Židé opět staví v osadách na okupovaných územích. Abbás vyčkává

V noci na dnešek vypršela desetiměsíční lhůta, kdy židovští osadníci na Západním břehu Jordánu nesměli volně stavět nové domy a rozšiřovat osady. Moratorium skončilo a izraelský premiér Benjamin Netanjahu navzdory mezinárodnímu tlaku řekl, že ho neprodlouží.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benjamin Netanjahu, Hillary Clintonová a Mahmúd Abbás

Benjamin Netanjahu, Hillary Clintonová a Mahmúd Abbás | Zdroj: ČTK

Osadníci to na mnoha místech okupovaných území také nadšeně oslavili a dokonce si už předem připravili stavební stroje.

Jsou desítky případů, kdy osadníci stavět začali. Jde většinou o případy, kdy stavební povolení bylo vydáno už loni na podzim před začátkem moratoria. Z toho vyplývá, že osadníci nemusejí čekat na žádné další byrokratické procedury.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček mluvil na Rádiu Česko o mírovém jednání Izraelců s Palestinci

Předpokládá se, že je zhruba dva tisíce domů, které se hned mohou začít stavět, ale zatím k tomu z řady příčin nedošlo. Dnes jde tedy spíše o ojedinělé případy.

Dá se očekávat, že osadníci později začnou stavět ještě více. Právě nyní mají ale Židé svátek, při němž mají omezit pracovní činnost. V souvislosti s výstavbou osad však vrchní sefardský rabín Šlomo Amar vyhlásil, že Židé stavět mohou. Dal tomu jakousi výjimku.

Někteří z osadníků měli povolení a už postavili třeba základy svých domů, ale nedostali hypotéku k pokračování stavby. Tu si teprve teď zajišťují ve chvíli, kdy se ukázalo, že mohou legálně stavět dál. Výstavba tak bude zřejmě daleko masivnější v příštích týdnech.

Konec moratoria slavili i členové Likudu

Konec stavební uzávěry včera večer na Západním břehu Jordánu slavily i tisíce členů izraelského vládního bloku Likud, který vede premiér Netanjahu.

Netanjahu na jedné straně říká, že je ochoten dojít ke kompromisu s Palestinci. Sám loni v listopadu vyhlásil moratorium. Nicméně uvnitř jeho strany zřejmě převažuje proud zcela opačný. Jsou tam lidé, kteří nejenom propagují pokračování osadnického hnutí zabírání dalších území, ale explicitně popírají možnost, že by mohl vzniknout samostatný palestinský stát.

To je při tom jeden ze základních kamenů dnešního mírového procesu v podobě, jak ho prosazuje mezinárodní společenský a jak se k němu hlásí Netanjahu.

Palestinský prezident Abbás je zhruba ve stejné pozici jako Netanjahu. Čelí velké kritice ze strany Západu a tlaku na to, aby jednal dál a aby celý proces běžel. Zároveň má svojí vlastní silnou opozici.

Například Lidová fronta pro osvobození Palestiny řekla, že odejde z Organizace pro osvobození Palestiny, pokud bude Abbás dál jednat za situace, kdy bude pokračovat výstavba osad. Radikálnější opozice, jako třeba Hamás, ho vyzývá, ať z rozhovorů odejde.

Sám Abbás uvedl, že neřekne hned dnes, že kvůli výstavbě osad odejde z mírových rozhovorů. Říká, že počká na stanovisko Ligy arabských států, která by o tom měla jednat příští týden. Arabské země už ale také čelí tlaku USA. Hillary Clintonová je vyzvala, aby se postavily za Abbáse, aby neodcházel z mírových jednání.

„V praxi to vypadá tak, že aby Abbás prodal svůj ústupek vlastním lidem, Izraelci se nejspíš zaváží, že budou stavět jen omezeně. Za této situace nabídnou Abbásovi nějaké ústupky. Mluví se o tom, že by se přednostně začalo jednat o vytýčení hranic mezi Izraelem a budoucím palestinským státem, což by Abbás mohl vydávat jako protihodnotu a svůj úspěch,“ předpověděl blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Břetislav Tureček, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme