Židé podporují spíše Obamu, Američané žijící v Izraeli prý ale fandí Romneymu

Na výsledky amerických voleb s napětím čekají také v Izraeli. Většina tamních analytiků se shoduje, že pro zájmy židovského státu by bylo lepší znovuzvolení Baracka Obamy. Naopak premiér Benjamin Netanjahu údajně doufá ve vítězství Mitta Romneyho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židé s jarmulkami | Foto: CC BY 2.0, David Berkowitz

Mezitím ale v Izraeli vyvolaly spor výsledky předběžného hlasování desítek tisíc tamních Američanů.

85 procent Američanů žijících v Izraeli odevzdalo svůj hlas Mittu Romneymu. Vyplývá to ze zprávy organizace iVoteIsrael, která provedla takzvaný exitpoll mezi stovkami voličů.

Její tvrzení ale okamžitě odmítli tamní američtí demokraté. Podle nich byl průzkum proveden pouze v oblasti Jeruzaléma a židovských osad – tedy tam, kde převažují pravicově orientovaní radikální sionisté nebo ortodoxní náboženské skupiny.

Demokraté tvrdí, že i v Izraeli dostane více hlasů Obama, stejně jako většina Židů tradičně hlasuje pro demokraty v samotných Spojených státech.

Americkým prezidentským volbám se bude Radiožurnál věnovat podrobně, v noci z úterý na středu začne od půlnoci vysílat volební speciál. Na našem webu budeme volební duel sledovat v online reportáži.

Břetislav Tureček, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme