Židé slaví svátek Jom kipur. V Izraeli proto nejezdí téměř žádná auta

Židé na celém světě dnes slaví Jom kipur, nejdůležitější den svého náboženského kalendáře. Na takzvaný Den smíření se vztahují ještě přísnější pravidla a omezení než na ostatní svátky. V Izraeli to znamená, že dnes prakticky vůbec nejezdí po židovských částech země žádná auta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před Jom Kipurem se v Izraeli prodává nejvíce jízdních kol pro děti. | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Stručně řečeno jde hlavně o den pokání, velmi intenzivních modliteb, vyrovnávání starých hříchů a také o předurčení osudu člověka do budoucna na příští rok.

Věřící židé by se v tento den měli především postít 25 hodin od včerejšího večera. Do dnešního večera by neměli jíst. Podle průzkumů se tím hodlá řídit asi 64 procent židovských obyvatel Izraele.

Nejviditelnější je ovšem to, že nejezdí automobily. Dnes nefunguje ani rozhlas a televize a obecně se život zastavuje ještě intenzivněji než o šábesu, tedy v běžnou sobotu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček mluví o oslavách svátku Jom Kipur v Izraeli v Odpoledním Radiožurnálu

Nejezdit autem není oficiálně nařízené, nicméně by na automobilisty mohl někdo házet kamení, což se v Izraeli občas stává. Jinak policie dohlíží hlavně na pořádek. Lidé chodí po ulicích, jezdí na kolech i po dálnicích. Takže pořádně jezdit autem se ani nedá.

Problém nastává tam, kde žijí Židé a Arabové vedle sebe. Policisté proto rozmisťují bariéry, aby Arabové nemohli jezdit do částí země, kde žijí hlavně Židé.

Hanka Shánělová, Břetislav Tureček, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme