Židovské hlídky po nocích rozhánějí ,smíšené' dvojice

V řadě izraelských měst i v některých židovských osadách na okupovaných územích se po nocích rozjíždí poměrně nová aktivita: úderky židovských nacionalistů se vydávají do ulic a snaží se mařit schůzky židovských děvčat a jejich arabských milenců. Ačkoli kritici mluví o tom, že je to očividný rasismus, někde takové hlídky jednají dokonce v součinnosti s izraelskými úřady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židé procházejí muslimskou čvrtí | Foto: Břetislav Tureček

Podle zpravodaje Českého rozhlasu na Blízkém východě Břetislava Turečka se na těchto aktivitách, o nichž široce referuje izraelský tisk a jsou předmětem vyhrocených diskusí na internetu, podílejí převážně mladí lidé, jichž jsou už stovky.

"Hlídky se vydávají se v noci do ulic,aby Araby, kteří se scházejí s židovskými dívkami, v ulicích všemožně šikanovali, vydávají se například za policisty, dávají jim falešné pokuty a podobně," popsal Tureček s tím, že členové hlídek argumentují tím, že Arabové svádějí židovské dívky drahými dárky, odvádějí je do arabského prostředí, čímž mísí židovskou a arabskou krev, a děvčata prý nevědí,do čeho jdou. Jsou prý často zneužívána v arabském prostředí, dochází tam k domácímu násilí, mladí Arabové bývají často nezaměstnaní, je to společenská spodina atd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě Břetislav Tureček informuje o novém jevu v Izraeli: Židovské hlídky po nocích rozhánějí smíšené židovsko-arabské milenecké dvojice

Kritici těchto aktivit podle Turečka naopak říkají, že jde o rasismus, že jim nejde o boj proti domácímu násilí, že hlídky rozhánějí i poklidné židovsko-arabské páry, kde k žádnému násilí nedochází, vadí jim jen to, že Židovka chodí s Arabem. Objevují se i názory, že počínání hlídek připomíná poměry v nacistickém Německu ve 30. letech, kdy přesně takto fungovaly úderky, které chránily německé dívky před "židovskou spodinou," a nyní že se to přeneslo do Izraele na úkor Arabů.

Břetislav Tureček, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme