Hákové kříže i nápisy v němčině. Na židovském hřbitově nedaleko Štrasburku někdo zneuctil 96 hrobů

Neznámý pachatel v noci na úterý zneuctil bezmála stovku hrobů na židovském hřbitově ve východofrancouzském městě Quatzenheim, ležícím nedaleko Štrasburku, informoval alsaský list Les Dernières Nouvelles d'Alsace. Na hroby někdo žlutou a modrou barvou namaloval nápisy v němčině a hákové kříže. Alsasko ještě v úterý navštíví i francouzský prezident Emmanuel Macron.

Tento článek je více než rok starý.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nápisů na hrobech si podle listu kolem půl sedmé ráno všiml jeden z místních obyvatel, když venčil psa. Kromě hrobů se hákový kříž ráno objevil také na vchodových dveřích jednoho z domů u hřbitova.

‚Co Židé pociťovali subjektivně, potvrdila statistika.‘ Antisemitismus je v části Evropy opět na vzestupu

Číst článek

Čin vandala či vandalů vyvolává ve Francii o to silnější reakci, že v Paříži je na úterní večer plánován pochod proti projevům antisemitismu. Incidentů tohoto typu loni ve Francii výrazně přibylo. Úřady jich zaznamenaly 541 oproti 311 z předchozího roku. Terčem antisemitských urážek se pak tuto sobotu při demonstraci takzvaných žlutých vest stal francouzský konzervativní filozof Alain Finkielkraut.

‚Ohavný antisemitský čin‘

Prefektura departementu Bas-Rhin označila znesvěcení hrobů ve vesnici Quatzenheim za „ohavný antisemitský čin“. Na jednom z nich se podle AFP objevil nápis „Elsassisches Schwarzen Wolfe“ (Alsasští černí vlci), což prý může být odkaz na alsaskou separatistickou skupinu aktivní v 70. letech.

„Podnikneme kroky, přijmeme zákony a budeme trestat,“ řekl prezident Macron obyvatelům Quatzenheimu a zástupcům židovské obce po obhlídce poničených hrobů. Doprovázel jej při tom hlavní francouzský rabín Haim Korsia. „Je pro mne důležité být tady dnes s vámi,“ prohlásil Macron.

Francie přitom nedávno oznámila, že se počet loňských protižidovských incidentů oproti roku 2017 zvýšil o 75 procent.

Politolog Jan Charvát z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, jenž se zabývá extremismem, v tomto kontextu upozornil, že evropský antisemitismus vlastně nikdy zcela nevymizel. „Je to něco, co je v Evropě tradiční. Antisemitismus byl tradiční a lidé se k tomu vrací,“ řekl dříve serveru iROZHLAS.cz.

Prezident Macron dále v podvečer navštíví pařížský památník obětem holocaustu a ve středu bude večeřet mimo jiné s předsedou společnosti CRIF, tedy zastřešující organizace zastupující francouzské židy. Na rozdíl od dalších politických lídrů se ale Macron nebude účastnit večerní pařížské demonstrace proti antisemitismu.

Židovská obec ve Francii je podle agentury Reuters s přibližně 550 tisíci osobami jednou z největších v Evropě. Od druhé světové války se rozrostla zhruba o polovinu, útoky proti ní však zůstávají časté. V roce 2015 úřady zaznamenaly dokonce 800 antisemitských činů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme