Židovští extremisté mohou ohrozit izraelskou demokracii, varuje předseda parlamentu

Předseda izraelského parlamentu Reuven Rivlin v nemocnici navštívil arabského mladíka, kterého přesně před týdnem skoro ubila k smrti skupina židovských extremistů. Rivlin prohlásil, že nešlo o izolovaný případ židovského rasismu, ale o výsledek hlubokého problému, který podle něj ohrožuje izraelskou společnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeruzalém - staré město se zlatou kopulí Skalního chrámu | Foto: Helena Černá

Podobně jako Reuven Rivlin se už vyjádřila řada dalších izraelských politiků s tím, že pachatelé lynče budou vypátráni.

Postupně bylo zatím policisty zatčeno a vyslechnuto asi osm mladíků, většinou ve věku od 13 do 18 let.

Jeden z pachatelů, který se přiznal, že mladíka opravdu bil, vyjádřil lítost nad tím, že jeho arabský vrstevník nezamřel, nic jiného si podle něj nezasloužil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček informoval o postupu ve vyšetřování brutálního útok židovských extremistů na arabské vrstevníky z minulého týdne

Policisté mezitím jinými výslechy získali věrohodnější výpověď jedné z židovských děvčat, které se svěřilo, že ji před časem znásilnili Arabové. Židovští mladíci se proto vydali pročesávat ulice a první tři arabské vrstevníky, na které narazili, takto brutálně napadli.

Zastánci židovských útočníků říkají, že je podle nic skutečně problém, když arabští mladíci oslovují židovská děvčata na ulici. Oni to prý také nedělají a nechodí do východního Jeruzaléma za arabskými dívkami.

I přes izraelské přesvědčení, že je Jeruzalém jednotné hlavní město, se teď tedy ukazuje, že je metropole společensky rozdělena na dvě samostatné části, které když dostanou prostor, umí si problémy vyřešit i brutální cestou.

Izraelští a američtí bezpečnostní činitelé také připouštějí, že v posledních letech problém izraelsko-palestinského konfliktu není jenom arabský extremismus a terorismus, ale i extremismus židovský.

Břetislav Tureček, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme