Židovští osadníci chystají protest proti izraelské pravicové vládě

Desítky tisíc židovských osadníků a jejich příznivců se mají ve středu sejít v Jeruzalémě na protivládním protestu. Reagují tak na rozhodnutí vlády premiéra Benjamina Netanjahua omezit na deset měsíců rozšiřování židovských osad na západním břehu Jordánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stát Izrael | Foto: Emanuel Macoun

Vláda vyhlásila stavební uzávěru pod americkým tlakem, a také proto, že Palestinci jinak odmítají obnovit mírové rozhovory.

Zmrazení výstavby má řadu výjimek, a Palestinci proto rozhovory stejně dál bojkotují. Pro statisíce osadníků je ale nepřijatelné jakékoli omezení. Právě proto mají demonstrovat s tvrzením, že vláda chystá tiché vysídlování Židů, a že jde o antisemitské rozhodnutí. Navíc prý pokládá základní kámen pro vznik palestinského státu a ten osadníci také odmítají.

Někteří komentátoři ale podotýkají, že jak rázná gesta vlády, tak protiakce radikální pravice jsou jen show pro světovou veřejnost. Ohlášené dočasné omezení výstavby prý stejně nemá vliv na dlouhodobé osidlování okupovaných území. A to prý dobře ví jak vláda, tak osadníci.

Břetislav Tureček, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme