Židovští osadníci protestovali proti omezení výstavby osad

V centru Jeruzaléma proběhla první demonstrace židovských osadníků, kteří protestovali proti vládní politice v osadách. Na demonstraci se sešlo na deset tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židovští osadníci v Jeruzalémě protestovali proti vládě | Zdroj: ČTK

Úterní demonstrace byla zatím nejorganizovanější akcí proti vládě premiéra Benjamina Netanjahua, která na deset měsíců zmrazila novou výstavbu v osadách na západním břehu Jordánu.

Osadníci, kteří odmítají jakékoli omezování výstavby osad, patří k pravici a často volili Netanjahua a jeho pravicový blok Likud. Nyní tvrdí, že je premiér omezením zmrazení výstavby v židovských osadách zradil, že podléhá tlaku amerického prezidenta Baracka Obamy.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Jeruzalémě je zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček, poslechněte si jeho rozhovor v pořadu Stalo se dnes

Osadníci izraelskou vládu obviňují dokonce z antisemitismu a odmítají se jejímu rozhodnutí podřídit.

Na výstavbu nových bytů se dívají jako na oprávněnou, protože počet obyvatel v osadách neustále roste. To, že osady stojí na okupovaných arabských územích, není pro židovské osadníky argument, protože považují i Západní břeh Jordánu za součást Izraele.

Ke zmrazení výstavby židovských osad se izraelská vláda rozhodla pod mezinárodním tlakem a také proto, že Palestinci jinak odmítají obnovit mírové rozhovory. Ohlášené moratorium má ale řadu výjimek a Palestinci ho odmítli jako nedostatečné. Chtějí, aby se osady přestaly stavět úplně a byly postupně zrušeny.

Igor Maňour, Katarína Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme