Židovští osadníci v pásmu Gazy s napětím očekávají den vyklízení

Židovská osada Neve Dkalim není jenom městečko, které se má vyklidit. Je to živý organismus s lidmi, kteří se zoufale nechtějí vzdát své minulosti prožité právě tady a kteří nechtějí opustit svůj velký sen. V místní synagoze se modlí a snaží se u Boha vyprosit zázrak, jímž chápou zrušení evakuace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židovští osadníci opouštějí své domy v pásmu Gazy

Židovští osadníci opouštějí své domy v pásmu Gazy | Zdroj: ČTK

Obyvatelé osady Neve Dkalim, stejně jako velké množství dalších Židů v osadách i v Izraeli, drželi celou noc a celý den půst a modlili se za zázrak. V osadě nic neukazuje na to, že by tu za několik dní neměl být nikdo. Drtivá většina osadníků je připravená zůstat.

Stále se tu najdou lidé, kteří berou všechno velmi optimisticky. Například dvě osadnické dívky Riki a Erika pro Český rozhlas řekly, že v osadě zůstanou. Nevystěhují se, protože si podle nich vojáci uvědomí, že nemohou vyhnat své spoluobčany. Mají heslo, které chtějí říkat vojákům, když pro ně přijdou je evakuovat - Jeudi lo megareš Jeudi, Židé nemohou vzít Židům jejich domov.

Osadu potká zřejmě stejně smutný osud jako ostatní osady, které už se na své zrušení připravily. Osadníci se chtějí vyvarovat násilí a chtějí uplatnit jen pasivní resistenci. Při pohledu na tisíce vojáků a policistů připravených splnit svůj úkol, není pochyb o tom, že plán premiéra Ariela Šarona na likvidaci osad se zrealizuje. Ale nakolik to bude bolestné se ukáže až během příštích dnů.

Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme