Polské město chtělo být jako Hollywood. Peníze ale nevyšly na celý nápis

V polském městě Zelená Hora to mělo být „jako v Hollywoodu“. Alespoň pokud jde o nápis z obřích písmen. Ale peníze došly dřív, než se čekalo, a tak místo velkého nápisu „Zielona Góra“ vyrostl na kopci nápis, který se dá číst jako „I love Zielona“, přičemž srdíčko v nápisu ztělesňuje zelený list. „Góra chybí,“ hlásí polská média, ať už s pobavením, anebo rozhořčením.

Zielona Góra (Polsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Mělo být světově. Ale omezené fondy nedovolily uskutečnit původní projekt,“ konstatovala televize TVN 24. „Nápis se někomu líbí, jiným zase moc ne,“ dodala.

Výzdoba polského divadla budí kontroverze, stylizovanými hákovými kříži láká na Plechový bubínek

Číst článek

Nápad na velký a osvícený nápis se objevil v loňském rozpočtu. Myšlenka se zalíbila, podpořilo ji i 1500 hlasů obyvatel při rozhodování o takzvaných malých investicích do 150 000 zlotých (asi 900 000 Kč).

Písmena měla být dvoumetrová, bílá a zespodu nasvícená. Bílá barva měla totiž umožnit nápis nasvítit například v barvách místního klubu při důležitých zápasech, anebo v polských barvách - bílé a červené - při státních svátcích.

Cosi podobného funguje nejen v Hollywoodu, ale i v Amsterodamu či Montevideu. Zkrátka atrakce, která nemůže chybět na žádném turistickém selfíčku a která časem přiláká davy a přinese slávu.

V daném případě idea narazila na podmínku radnice, že se vše musí vtěsnat do 150 000 zlotých, což se nakonec i stalo - v „nedokončené“ podobě nápis stál 154 000, uvedla televize.

Autor myšlenky se ale samozřejmě zlobí: „Strávil jsem desítky hodin jednáním s úředníky, projektanty, výtvarníkem, aby nakonec vznikl jen poloviční nápis, který městu vůbec nedělá reklamu,“ prohlásil Pawel Maciejewski.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme