Zika zasahuje do rodinných plánů v jihoamerických zemích. Někde radí mateřství odložit

Virus zika zasahuje do rodinných plánů v jihoamerických zemích. Někde radí ženám odložit mateřství, některé těhotné ženy se dokonce rozhodnou pro ilegální interrupci. Otázka antikoncepce a potratů je přitom v převážně katolické Jižní Americe velmi citlivá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doporučení ženám kvůli hrozbě viru zika se v různých státech liší (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Státy, kde se virus zika vyskytnul a rozšířil, se k otázce mateřství stavějí různě.

Třeba Kolumbie nebo středoamerické země El Salvador a Jamajka už doporučily ženám odložit plány na těhotenství. Přitom v Kolumbii ještě nepotvrdili ani jediný případ mikrocefalie, tedy málo vyvinutého mozku a hlavičky u novorozenců související s nákazou matky virem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Virus zika zasahuje do rodinných plánů v jihoamerických zemích. Jaká doporučení dávají ženám jednotlivé státy, zjišťoval David Koubek

Naopak v Brazílii je takových případů mnoho a tamní ministerstvo zdravotnictví radu odložit těhotenství ženám nedalo. Udělal to sice šéf odboru přenosných chorob ministerstva, ale jeho nadřízení potom oficiálně řekli něco jiného.

Další a asi ještě citlivější záležitostí je případná interrupce. Umožnit matkám přerušit těhotenství kvůli viru zika a mikrocefalii doporučila jihoamerickým zemím OSN. K tomu se jihoamerické státy staví velmi rezervovaně.

PŘEHLEDNĚ: Virus zika v otázkách a odpovědích

Číst článek

V Brazílii je interrupce zločinem proti lidskému životu a legální je jen v případě, že těhotenství ohrožuje matku na životě nebo je výsledkem jiného zločinu, tedy znásilnění. Ale v případě ziky či mikrocefalie to je velmi složité.

Papež o viru zika
K těhotenství a viru zika se při návratu z Mexika vyjádřil i papež František. Naznačil, že by se mohlo uvažovat o používání kondomů a dalších metod antikoncepce v případě, kdy ženě hrozí nákaza tímto virem. Řekl sice, že přerušení těhotenství je zločin, zabránění těhotenství ale podle něj není absolutním zlem.

„Ne každá matka, která prodělá infekci zikou, bude mít s jistotou dítě s mikrocefalií. Ve většině případů jsme schopni odhalit u plodu mikrocefalii až v osmém měsíci,“ upozornila Angela Rochová, vedoucí oddělení v nemocnici v Recife, kde vyšetřují nejvíc takových případů z celé Brazílie.

Plánování rodičovství v Brazílii moc nefunguje, což dokládá řada vztahů, které se rozpadnou, když žena otěhotní. Odhady hovoří o stovkách tisíc nelegálních interrupcí ročně a podle některých zpráv z médií v poslední době tuto cestu volí i některé ženy, které onemocněly infekcí zika. I v tom případě je ale interrupce nelegální a hrozí za ní trest matce i tomu, kdo ji vykonal.

Virus zika | Foto: Český rozhlas

ČRo, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme