Zima a krize těžce dolehly na obyvatele Řecka. Chladu čelí svetry a pálenkou

I v Řecku dovede zima pořádně zaútočit a některá místa dokonce zmizí v závějích. Teploty se často dostávají pod nulu a tam, kde nesněží, bývá vlhko a studeno. Řecké domy mají většinou špatnou izolaci a bez topení je život někde zcela nemožný a jinde velmi nepříjemný. Za poslední dva roky přitom nafta podražila na dvojnásobek původní ceny a to spustilo lavinu nepříjemností majitelům benzínek i jejich zákazníkům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za poslední dva roky nafta v Řecku podražila na dvojnásobek původní ceny

Za poslední dva roky nafta v Řecku podražila na dvojnásobek původní ceny | Foto: Pavla Smetanová

Prodavačka Katarina v malém obchůdku má na sobě několik vrstev tlustých svetrů. Znuděně se dívá na televizi a počítá hodiny do zavření obchodu. Dnes nepřišel ani jeden zákazník.

„Já doma topím klimatizací. Zapínám to tak na dvě hodinky denně, jinak to stojí strašně moc peněz," říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

V krizí a zimou zmítaném Řecku natáčela Pavla Smetanová

Na benzínce BP vyhlíží zákazníky její majitel, pan Takis.

„Asi o 75 až 80 procent se od loňska snížila spotřeba topného oleje. Situace je opravdu vážná a možná budeme muset zavřít," zlobí se.

„Snažíme se ministerstvo přimět ke snížení cen. Stát zvýšil ceny, aby více vydělal, ale k ničemu to nebylo. Lidem je větší zima a stát má ještě méně peněz než dříve. Teď se topný olej prodává za dvojnásobnou cenu oproti předloňsku," dodává pan Takis.

Olej na topení býval levnější od října až do dubna, ale teď je za stejnou cenu jako diesel. „Bohužel nás nikdo neposlouchá, je to nařízení mezinárodních věřitelů," krčí bezradně rameny.

Benzín stojí momentálně kolem eura osmdesát. „My tady platíme za benzín daň víc než jedno euro. To je víc než půlka. Lidé se snaží uživit své rodiny, dát jim jídlo a vzdělání, takže spotřeba benzinu všeobecně velmi poklesla," uzavírá Takis.

Mnoho lidí přechází na dřevo, města se dusí

I přesto, že venku prší, Kostas od vedle řeže na ulici dřevo. „Mám topení na olej, ale letos používám hlavně krb. Loni jsem spotřeboval 1500, letos jen asi 800 litrů nafty," vypočítává.

Mnoho lidí si pořídilo kamna a topí převážně dřevem. I jeho cena ale prudce stoupá. Ve velkých městech mají kvůli topení obrovské problémy se znečištěním ovzduší. Na ostrovech a v přímořských oblastech lidé na plážích sbírají vyplavené dřevo.

V přímořských oblastech Řekové na plážích sbírají vyplavené dřevo | Foto: Pavla Smetanová

„Skoro všechno tohle dřevo jsem si našel a nařezal sám," pochvaluje si Adonis, který dříve také topil naftou. „Teď už budu topit jenom dřevem, stojí mě to totiž asi desetkrát méně než olej."

A tak mnoho lidí v Řecku raději přečkává zimu v teplém oblečení, se sklenkou pálenky a zatápí jen v nejnutnějších případech. Doufají, že až přejde zima, bude jim zase lépe.

Pavla Smetanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme