Zima to ještě v Evropě nevzdala. Sníh komplikuje dopravu hlavně v západní části

Místo příchodu jara přívaly sněhu a mráz. Západní Evropu znovu ochromilo zimní počasí a znovu komplikuje dopravu. V Německu způsobilo silné sněžení řadu nehod, mnohahodinové zácpy i zrušení stovek letů na frankfurtském letišti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasněžená auta v Berlíně.

Zasněžená auta v Berlíně. | Zdroj: Reuters

Kvůli hromadné srážce desítek aut byla na několik hodin uzavřena dálnice A45 ve středním Hesensku. V této části Spolkové republiky napadlo v posledních hodinách přes 30 centimetrů sněhu. Po hromadné kolizi stovky aut na místě zasahovali záchranáři. Nehoda si vyžádala desítky zraněných.

Silné sněžení komplikuje také dopravu v Severním Porýní-Vestfálsku, odkud hlásí přes šest set nehod a mnohakilometrové dopravní zácpy. S problémy se potýká i letecká doprava.

Provoz muselo omezit třetí nejvytíženější evropské letiště ve Frankfurtu. Podle tamního vedení podmínky neumožňovaly letadlům po přistání včas zabrzdit a kvůli sněhu měli problém i piloti a letušky, aby se z města dostali na letiště včas. Frankfrut tak zrušil přes 400 letů. Podařilo se zatím zprovoznit vzletovou dráhu.

Komplikace ale hlásí také letiště v Mnichově, Berlíně nebo Düsseldorfu. V zemi se přitom v nejbližší době očekává ještě silnější sněžení.

Sněhová kalamita zasáhla i Francii. Stovky lidí tam nedobrovolně strávily noc ve svých automobilech na silnicích, 80 tisíc domácností zůstalo bez elektrické energie, na několik hodin byl zastavený provoz rychlovlaků TGV.

Zasněžená Paříž. | Foto: Reuters

Zrušena byla asi čtvrtina plánovaných leteckých spojů. A mimořádný stav musely úřady vyhlásit asi ve třetině departementů. Devadesát centimetrů sněhu napadlo dokonce i na Korsice.

Nový sníh a náledí zkomplikovaly život i v Británii, především v silniční dopravě na jihu Anglie. Zastavený byl i provoz rychlovlaků Eurostar tunelem pod Lamanšským průlivem.

Celonoční sněžení ochromilo i Nizozemsko a Belgii. Na mnoha místech v Bruselu jsou zablokována vozidla. Řada linek městských autobusů je mimo provoz.

Zlepšení ve středu

Meteorologové předpovídají konec pohotovosti na středeční ráno. Jak britští, tak i například jejich francouzští kolegové se shodují, že jde o mimořádnou událost. A to co se týče ročního období, tak i množství srážek.

Například na severu a na západě Francie nadalo kolem půl metru sněhu. A lámou se i rekordy. 11.březen byl v Británii vůbec nejstudenějším za posledních 27 let.

A zatímco děti v některých okresech mají radost, že kvůli sněhu uzavřely úřady školy, někteří turisté si zase stěžují na opožděné nebo zrušené spoje. A našli se i tací, kteří vše berou s nadhledem. „Sněží, svět se zastavil,“ reagovala na počasí jedna z návštěvnic Paříže, která přijela navštívit svou dceru.

Klára Stejskalová, Lubica Bergmanová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme