'Tohle není vojenský převrat.' O co jde v Zimbabwe? Svrhne armáda Mugabeho diktaturu? A co Češi?

Prezident Zimbabwe Robert Mugabe (na archivním snímku z července 2008) vládne zemi dlouhých 30 let, od roku 1987. Dnes je mu 93 let. Jeho režim je diktaturou a Zimbabwe zemí s rozvrácenou ekonomikou. Přes 80 procent občanů je nezaměstnaných, hyperinflace a korupce dosáhla astronomických výšin a politická i názorová opozice je perzekvována. | Foto: Philimon Bulawayo | Zdroj: Reuters

Dlouholetý vládce Zimbabwe Robert Mugabe je v domácím vězení a je prý v pořádku. Oznámil to úřad jihoafrického prezidenta Jacoba Zumy, který si s ním dopoledne telefonoval. Mugabeho a jeho spolupracovníky drží pod zámkem armáda. Její velení ale odmítá, že by usilovalo o státní převrat - prý chce jen nastolit pořádek. Co se to tedy v Zimbabwe děje?

Tento článek je více než rok starý.

Otázky a odpovědi Harare Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K situaci v Zimbabwe a o tom, jakou roli v ní může mít Jihoafrická republika, připravil Radiožurnál základní otázky a odpovědi. 

Nad čím vším převzala armáda kontrolu a proč? 

Už v noci se zimbabwské ozbrojené síly zmocnily studia státní televize ZBC. K jejím divákům pak promluvil armádní generál Moyo: "Chceme, aby bylo jasné, že tohle není vojenský převrat," prohlásil. "Bezpečnostní složky mají v úmyslu řešit politické, sociální a ekonomické hrozby pro obyvatele naší země. Na každou provokaci proto přiměřeně odpovíme." 

Zimbabwská armáda obsadila státní televizi, v hlavním městě se střílí. Nejde o puč, tvrdí vojáci

Číst článek

Armádní jednotky obsadily vládní čtvrť a zatkly například ministra financí. Agentura Reuters uvedla, že vojáci zadržují také některé policisty.

Generalita tvrdí, že bojuje proti zločincům, kteří vládu prezidenta Roberta Mugabeho ohrožovali. BBC poukazuje na to, že Mugabe před několika dny svrhl svého potenciálního nástupce - Emmersona Mnangagwu. Armáda tenhle krok kritizovala a vyjádřila obavy, že se 93letý prezident pokusí na své místo dosadit svou manželku Grace. 

Jak na vývoj reaguje zimbabwská opozice? 

Takzvané Hnutí za demokratickou změnu uvedlo, že vojenská akce by mohla přispět k nastolení stability a demokracie. Na stávající situaci reagovala také organizace Zimbabwských válečných veteránů - ti prý stojí za armádou a požadují, aby se Mugabe vzdal prezidentské funkce. 

Mugabe je v domácím vězení. Víme něco víc? 

Máme jen krátké prohlášení jihoafrického prezidentského úřadu - to jen ujišťuje, že je prezident v pořádku.

Africká agentura ANA s odvoláním na členy armády uvedla, že Mugabe už s vojáky zahájil vyjednávání. Prezident jim údajně přislíbil svou rezignaci pod podmínkou, že jeho manželce Grace umožní emigraci do Jihoafrické republiky.

Jakou roli v tom všem hraje JAR?

Vláda v Pretorii volá po co nejrychlejším uklidnění stávající situace. JAR kvůli tomu do Zimbabwe vyslala i dva vyjednavače.

Jak ale upozorňuje deník Guardian, svržený viceprezident Mnangagwa minulý týden na čas odjel ze Zimbabwe právě do Jižní Afriky. Tam údajně hledal politickou podporu pro nynější vojenskou operaci.

Reuters upozorňuje i na jednoho dalšího možného aktéra - Čínu, která v africkém regionu rozsáhle investuje. Peking před týdnem navštívil velitel zimbabwské armády - podle čínské diplomacie ale šlo o běžnou návštěvu zahraničního partnera. 

Jsou v Zimbabwe nějací Češi?

Podle ministerstva zahraničí tam turisté pravděpodobně nejsou. Jak ale pro Radiožurnál dodala mluvčí ministerstva Irena Valentová, několik Čechů v zemi dlouhodobě žije. Pokusili jsme se navázat spojení se spolupracovníky českých cestovních kanceláří - to ale nebylo k dispozici.

Bezpečnost vlastních občanů je při nynějším vývoji prioritou pro řadu evropských zemí - jak potvrzuje třeba britský ministr zahraničí Boris Johnson: "Situaci průběžně sledujeme. Britská ambasáda v Zimbabwe hodlá pomáhat každému našemu občanovi, který by se kvůli vývoji v zemi dostal do nesnází." 

Zimbabwský prezident Mugabe poprvé po sporných volbách řečnil. Kritiky označil za zloděje

Číst článek

Šéf britské diplomacie zároveň zdůraznil nepřehlednost dění v Zimbabwe. "To, co se tam děje, je velmi složité, a nemůžeme tak předvídat, jak se věci vyvinou. Chci ale zdůraznit, že chceme, aby bylo Zimbabwe stabilní a prosperující zemí a že jsme proti jakémukoliv násilí," uvedl Johnson.  

Evropská unie všechny strany vyzvala, aby zasedly ke společnému dialogu na uklidnění situace. Podobné stanovisko zastává i Francie, která pro bezpečnost svých občanů uzavřela i školu, kterou v Zimbabwe zřídila. 

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme