Zimbabwe bez prezidenta. 'Rezignoval jsem, abych umožnil hladké předání moci,' oznámil Mugabe

Zimbabwský prezident Robert Mugabe po několikadenním naléhání vládní strany a armády rezignoval, končí tak jeho necelé čtyři dekády dlouhá vláda. K rozhodnutí došlo poté, co parlament v úterý spustil proces impeachmentu. Oznámil to předseda parlamentu Jacob Mudenda, který obdržel rezignační dopis, píše agentura Reuters.

Tento článek je více než rok starý.

Harare (Aktualizováno: 21:15 21. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mugabe po skoro 40 letech končí ve funkci prezidenta. Archivní snímek.

Mugabe po skoro 40 letech končí ve funkci prezidenta. Archivní snímek. | Zdroj: Reuters

93letý Mugabe odstoupil z funkce týden poté, co armáda převzala moc v zemi. Pár dní nazpět ho přitom vládní strana ZANU-PF vyloučila ze svých řad a zbavila postu předsedy. Na Mugabeho vedení strany také naléhalo, aby odstoupil z funkce prezidenta.

Dosavadní prezident byl mimo jiné obviněn z toho, že své manželce Grace Mugabeové dovolil „uzurpovat ústavní moc". Také byl kritizován za to, že je už v příliš pokročilém věku a není schopen déle vládnout.

Raději nového ďábla než Mugabeho, říká šéf uměleckého souboru v Zimbabwe

Číst článek

Když Jacob Mudenda oznámil, že Mugabe písemně rezignoval, v parlamentu se začalo hlasitě slavit. V ten moment byl také pozastaven proces impeachmentu, popisuje Reuters. V dopise ale podle agentury neuvedl, kdo je nyní pověřen vedením země. 

Podle Mudendy by nový prezident měl být ve funkci do středy. Pravděpodobným nástupcem je Emmerson Mnangagwa, kterého Mugabe 6. listopadu odvolal z funkce viceprezidenta, což později podnítilo armádu k provedení faktického státního převratu.

Mnangagwa byl dlouholetým spolupracovníkem hlavy státu a někdejším šéfem bezpečnosti a těší se popularitě mezi armádními generály a válečnými veterány.

Oslavy v ulicích i parlamentu

Výkonný předseda vládnoucí strany ZANU-PF Lovemore Matuke podle agentury AP řekl, že by Mugabeho měl Mnangagwa v čele země nahradit do 48 hodin.

Oslavy po oznámení rezignace vypukly také v ulicích hlavního města Harare. Reportér agentury Reuters popisuje troubějící automobily a několik oslavujících třímalo plakáty s fotografiemi šéfa armády Constantina Chiwengy a bývalého viceprezidenta Mnangagwa.

Matka Zimbabwe, nebo jeho ostuda? Zázračná cesta 'Gucci' Grace Mugabeové za doktorátem i diamanty

Číst článek

Mugabe byl prezidentem bývalé britské kolonie na jihovýchodě Afriky od získání nezávislosti v roce 1980. Zimbabwe již řadu let sužuje hluboká ekonomická i politická krize - země se potýká s vysokou nezaměstnaností, hyperinflací, nedostatkem potravin i hotovosti. Proti Mugabemu se konaly opakované demonstrace, které někdy přerostly v násilnosti.

Reakce ze zahraničí

Mugabeho abdikaci již přivítala řada politiků v zahraničí. Britská premiérka Theresa Mayová vyjádřila naději, že to umožní zemi využít příležitosti k osvobození od útlaku.

Zimbabwský lid podle ní prokázal, že usiluje o svobodné a spravedlivé volby. Americké velvyslanectví v Harare označilo rezignaci za historický mezník.

Vůdce opozice Morgan Tsvangirai už varoval, že demokratické Zimbabwe se nedá budovat dalším nedemokratickým procesem. Zdůraznil, že kultura vlády jedné strany musí skončit a že by země teď měla směřovat ke svobodným a spravedlivým volbám.

Ve středu by měli do Zimbabwe přicestovat prezidenti Jihoafrické republiky a Angoly, aby jednali o dalším vnitropolitickém vývoji v zemi.

dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme