Zimbabwe došly bankovky. Paralelní měnou budou dluhopisy

Africké Zimbabwe se dál propadá do finančního chaosu. Potom, co muselo kvůli obrovské inflaci přestat používat vlastní měnu, mu teď docházejí také americké dolary. Právě ty používali Zimbabwané jako náhradní bankovky. Jelikož si americké dolary nemůže natisknout, musela centrální banka v Zimbabwe přijít s novým náhradním platidlem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fronty lidí před bankou v Harare

Fronty lidí před bankou v Harare | Zdroj: Reuters

Jako paralelní měnu bude centrální banka v příštích dvou měsících vydávat dluhopisy, které budou mít hodnotu 2, 5, 10 a 20 amerických dolarů. Už dříve podobnou formou nahradila americké mince, kterých je v Zimbabwe také velký nedostatek.

Kromě zavedení paralelní měny centrální banka také omezila výběry hotovosti na maximálně 1000 dolarů na den, aby v zemi udržela co největší množství amerických bankovek.

V reakci na to se v bankách začaly tvořit dlouhé fronty lidí, kteří si chtějí vybrat co nejvíc svých úspor v "tvrdé západní měně".

Nedostatek hotovosti podle tamní centrální banky nejspíš způsobil pokles příjmů z vývozu kvůli nízkým cenám surovin a rovněž kvůli suchu, které způsobilo špatnou úrodu.

Zimbabwe v důsledku toho muselo zvýšit dovoz, a tím vzrostla poptávku po americkém dolaru, aby obchodníci měli dovážené zboží čím zaplatit. Bankovek tak začal být nedostatek.

Potíže s penězi ale nejsou pro Zimbabwe ničím novým, země na jihu Afriky se s nimi potýká od přelomu tisíciletí. Režim autoritativního prezidenta Roberta Mugabeho v roce 2000 znárodnil půdu bělošským farmářům, tamní ekonomika se následně zhroutila, což vedlo mimo jiné k hyperinflaci.

Zimbabwský dolar ztrácel doslova raketově na ceně, vydávaly se bankovky v hodnotě miliard a triliónů dolarů, za které ovšem nešlo skoro nic koupit.

Od roku 2009 se proto k platbám místo domácí měny začal používat americký dolar, ale i další zahraniční peníze jako britská libra nebo jihoafrický rand.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme