Zimbabwská vláda uprostřed krvavých protestů nařídila největšímu operátorovi vypnout internet

Největší zimbabwský mobilní operátor, společnost Econet Wireless, v pátek oznámil, že na základě nařízení tamní vlády nebude až do odvolání poskytovat zákazníkům internetové služby. Zákaz přichází protivládních protestů, které si už vyžádaly několik mrtvých. Oprávněností příkazu se zabývá soud.

Harare Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti nedaleko hořící barikády před Harare na snímku z 15. ledna 2019. | Foto: Philimon Bulawayo | Zdroj: Reuters

„Bylo nám doručeno další nařízení, abychom zcela vypnuli internet,“ uvádí Econet v prohlášení, které cituje Reuters.

„Naši právníci nám poradili, abychom nařízení vyhověli, dokud soud nerozhodne o jeho zákonnosti,“ pokračuje operátor.

V Zimbabwe pokračují protesty proti růstu cen pohonných hmot, policie zatkla přes 600 lidí

Číst článek

Podle úřadů během protestů zemřeli tři lidé, lidskoprávní organizace ale hovoří o vyšším počtu obětí. Podle asociace lékařů, kterou cituje BBC, bylo od pondělí ošetřeno na 170 lidí. Někteří z nich utrpěli střelná poranění, jiní přišli pokousaní od psů.

Zimbabwané se do ulic vydali poté, co vláda prezidenta Emmersona Mnangagwy oznámila 150procentní zvýšení cen pohonných hmot.

Lidé hlavu státu mimo jiné obviňují z toho, že nedostál předvolebním slibům, že nastartuje ekonomiku. Místo toho se země potýká s hyperinflací, poznamenává agentura Reuters.

Zablokované sociální sítě

Úřady poprvé přerušily internetové služby v úterý. Ve středu se internet vrátil do provozu, platformy jako Facebook, WhatsApp či Twitter ale zůstaly zablokované.

Kritici tvrdí, že se tak vedení země snaží zabránit šíření fotografií z protestů, na nichž je vidět kruté zacházení s demonstranty.

Postup bezpečnostních sil ve čtvrtek odsoudila například Evropská unie, která uvedla, že situaci v zemi zhoršuje „nepřiměřené využívání síly“ proti demonstrantům tamních bezpečnostních složek.

„Předpokládáme, že se tamní vláda zasadí o dodržování lidských práv a zásad právního státu, které jsou zakotveny v ústavě, a zajistí spravedlivý řádný právní postup v případech zadržených,“ stojí v prohlášení.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme