Zimbabwe má nového prezidenta. Přísahu 'krokodýla' Mnangagwy sledovaly desetitisíce lidí

Zimbabwe má nového prezidenta. Složení přísahy Emmersona Mnangagwy na Národním stadionu v Harare přihlížely desetitisíce lidí.

Harare (Aktualizováno: 11:19 24. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přísahu Emmersona Mnangagwy několikrát přerušilo burácení slavících diváků. K Národnímu stadionu v Harare se lidé sjížděli od rána. Před stadionem se prodávaly vlajky nebo vuvuzely a lidé dávali najevo svou radost.

„Jsem strašně šťastná, že máme nového prezidenta. Ani nemůžu říct, jak. Wau, je to skvělé,“ ozývalo se z davu.

Emmerson Mnangagwa byl dlouhá léta spojencem odcházejícího Roberta Mugabeho. Opozice od něj očekává vyřešení zoufalé hospodářské situace, konec korupce i pronásledování odpůrců režimu.

Mugabe se inaugurace svého nástupce podle oficiálního prohlášení nezúčastnil, protože potřebuje odpočívat. Dohoda s armádou jemu i jeho manželce Grace zajistila beztrestnost.

Kdo je Krokodýl?

Nový prezident Mnangagwa je znám jako „Krokodýl“. Někteří podle Sky News mu tak začali říkat kvůli jeho energii, bezohlednosti a schopnosti přežít v těžkém, někdy agresivním, světě africké politiky. Jeho podporovatelé jsou označováni za Tým Lacoste, podle triček s krokodýlím logem.

ČTĚTE VÍCE: Kdo je zimbabwský 'krokodýl' Mnangagwa? Začínal jako Mugabeho asistent, teď ho střídá ve funkci

Ondřej Klapal, rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme