Matka Zimbabwe, nebo jeho ostuda? Zázračná cesta 'Gucci' Grace Mugabeové za doktorátem i diamanty

Od dob mladé sekretářky prezidentského úřadu došla daleko. Po boku „otcovské figury“ Roberta Mugabeho se změnila v „matku“ Zimbabwanů, která sahala po nejvyšší moci - a její cestu přitom lemuje stín korupce a násilí. Kdo je oslavovaná i proklínaná Grace Mugabeová? Portrét první dámy Zimbabwe v souvislosti s tamním turbulentním děním načrtla BBC.

Tento článek je více než rok starý.

Profil Harare Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na úplném začátku byl čaj a sladkosti. Psal se konec 80. let a Zimbabwe mělo krátce nového prezidenta, do něhož mnoho Zimbabwanů vkládalo velké naděje. Robert Mugabe proslul jako neohrožený zastánce lidu a politický i gerilový bojovník proti britské koloniální nadvládě. 

Mugabeho první manželce Sally, s níž byla čerstvá hlava státu ženatá už skoro třicet let, selhávaly ledviny a lékaři jí nedávali mnoho naděje na přežití. Zimbabwe Sally milovalo, říkalo jí Amai, Matka. Robert Mugabe ji dlouho miloval také. Jenže potom potkal Grace Marufuovou. 

'Tohle děvče se mi líbí'

Mladá písařka upoutala prezidentův zrak, když začala pracovat jako jeho sekretářka, a Mugabe se jí brzy začal dvořit právě nad šálkem čaje a sušenkami. Pokud si myslel, že věc půjde hladce, spletl se: Marufuová byla tenkrát vdanou matkou malého syna a do mimomanželského románku nejevila příliš chuti. 

Tím spíš, že muž, který jí lichotil, byl o celých 41 let starší. „Vnímala jsem ho jako otcovskou figuru. Vůbec jsem si nemyslela, že se na mě podívá a řekne si: 'Tohle děvče se mi líbí.' Tohle bych čekala ze všeho nejméně,“ cituje BBC jeden ze vzácných rozhovorů, které první dáma Zimbabwe na toto téma poskytla.  

Robert Mugabe se ovšem nedostal tak daleko díky tomu, že by měl ve zvyku brzy se vzdávat. Takže nakonec dosáhl svého - podle svých slov až poté, co umírající Sally Mugabeová novému vztahu svého muže požehnala.

„Matka“ Zimbabwe zemřela v lednu 1992, ale země nezůstala osiřelá dlouho. Grace Marufuová se za prezidenta Mugabeho provdala v roce 1996, nicméně v tu dobu už měl pár dva potomky (jejich třetí a poslední dítě se narodilo o rok později, pozn. red.). Svatební obřad nového prezidentského páru měl do skromnosti tak daleko, že ho zimbabwská média promptně překřtila na „svatbu století“.

Sňatek Roberta a Grace Mugabeových:

Dlužno podotknout, že pro skromnost nemá slabost ani dnes dvaapadesátiletá Grace Mugabeová. Z velkého pozemku na předměstí Harare Borrowdale, který Robert Mugabe získal v půlce 80. let jako generální tajemník levicové Zimbabwské africké národní unie - Vlastenecké fronty (Zanu-PF), nová první dáma vybudovala prosperující domov. A nezastavila se u něj.

Palác pro Kaddáfího a diamanty

Za léta po boku nejmocnějšího muže v zemi se z ní stala vlivná podnikatelka s úspěšným byznysem v realitách. Stojí například za výstavbou luxusního paláce, který, jak vysvětlila, zaplatila ze svých úspor. Extravagantní stavbě se začalo přezdívat Gracelands a nakonec ji odkoupil dnes už mrtvý libyjský diktátor Muammar Kaddáfí.

Robert Mugabe líbá svoji druhou manželku Grace během oslav Dne nezávislosti, 18. dubna 2017. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

První dáma osobně dohlížela také na stavbu jiného paláce, který stál kolem 26 milionů dolarů - tentokrát údajně z kapsy vládní Zanu-PF, jako výraz díků Robertu Mugabemu za jeho oddanou službu zemi. 

A že to byla pořádně dlouhá služba. V tu dobu, v polovině nultých let, už Mugabe stál v čele země 20 roků a rozhodně se nikam nechystal. Jeho neochvějné postavení potvrdily prezidentské volby v roce 2008. A s tím, jak se pozice zimbabwského diktátora protahovala, rostla také politická moc jeho ženy.  

Vhod přišel doktorát ze sociologie, který Grace Mugabeová v roce 2014 zvládla za pouhé dva měsíce. Dizertační práce první dámy v knihovně Zimbabwské univerzity chybí - kupodivu, vždyť jí titul udělil přímo rektor univezity, jistý Robert Mugabe! Zato nedaleko sídla Zanu-PF v Harare se skví cedule "Třída dr. Grace Mugabeové". 

Moře peněz - jenže za co? 

Žaloba na noviny Standard, které napsaly, že první dáma se „obrovsky obohatila“ na domácích ložiscích diamantů, doktorku Mugabeovou na její cestě za politickou mocí nezastavila. (Tato obvinění z kontroverzního obchodu, který je propojený s Čínou, vznášejí i svodky amerických diplomatů zveřejněné před sedmi lety WikiLeaks, pozn. red.)

Stejně tak se první dáma nezarazila ani o sankce, jež na manžele Mugabeovy a další příslušníky zimbabwské elity uvalil Západ. „Snad to Grace Mugabeové zabrání v jejích výletech za nákupy, s ohledem na katastrofální chudobu, která sužuje obyvatele Zimbabwe,“ doufal v roce 2002, kdy EU zahrnula Mugabeovou na sankční listinu, jeden z europoslanců. (Ekonomická situace Zimbabwe je tristní, inflace a nezaměstnanost dosahují rekordních hodnot, nedostává se zboží základní potřeby, pozn. red.)

"Milujeme svoji matku." "Tohle je poslední bitva o úplnou kontrolu Zimbabwe Zimbabwany." Roberta Mugabeho oslavuje část zimbabwské společnosti jako hrdinu boje za národní nezávislost. Grace Mugabeová v této rétorice vystupuje jako milující "matka" zimbabwského národa. | Foto: Sinopix / Rex Features | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Doufal marně: hned o rok později vyrazila Grace Mugabeová do pařížských obchodů a podniků, jimž přilepšila o přibližně 100 tisíc eur.

Popisovaná záliba „matky Zimbabwe“ v utrácení za luxusní zboží jí u jejích odpůrců a kritiků vysloužila sarkastické přezdívky „Gucci Grace“ či „DisGrace“ (slovní hříčka, v překladu Ostuda, pozn. red.). Další přízvisko, kterým ji s odkazem na její veřejný obraz častují, je „Dr. Amai“ (Doktorka Matka).   

Naopak její příznivci - a ani těch není málo - první dámu oslavují jako dobročinnou ženu, která spustila a financovala četné charitativní projekty, například založila sirotčinec.  

Odstřihnout 'vyděračskou nevděčnou klevetnici' 

Servítky si ovšem nebere ani Grace Mugabeová. Ve stejný rok, kdy získala svůj doktorát, se její titul pěkně vyjímal na propagačních materiálech pro mítinky s občany, zatímco první dáma zamířila do čela ženského křídla vládní strany Zanu-PF.

V té době už měla za sebou nepříliš lichotivý incident v Hongkongu, kdy v roce 2009 společně se svým bodyguardem napadla fotografa listu The Sunday Times - popudilo ji, že na ni číhal před hotelem. Letos v létě si na konto připsala další podobný útok, tentokrát v JAR na jihoafrickou modelku Gabriellu Engelsovou. Modelka na Mugabeovou podala trestní oznámení, první dáma Zimbabwe však JAR opustila díky diplomatické imunitě. Navíc popřela, že by Engelsovou sama napadla; naopak tvrdila, že se pouze bránila, neboť na ni „opojená“ modelka zaútočila nožem. 

Ale zpět do roku 2014. Mugabeová tehdy stihla iniciovat i pád své někdejší spojenkyně, tehdejší viceprezidentky Joice Mujuruové, kterou nazvala „zkorumpovanou, vyděračskou, neschopnou a nevděčnou klevetnicí a lhářkou“. Odstřiženou Mujuruovou tenkrát na postu viceprezidenta nahradil exministr spravedlnosti Emmerson Mnangagwa, jehož si první dáma pochvalovala jako „loajálního a disciplinovaného“. 

Viceprezidentkou - a pak výš

Je listopad 2017 - a sotva pár dní poté, co Mnangagwa ze Zimbabwe uprchl. Už v průběhu roku první dáma apelovala na prezidenta, aby Mnangagwu odvolal, protože viceprezident a jeho klika prý plánují puč. Mnangagwa také skončil v péči lékařů poté, co byl dle svých vlastních slov otráven - ačkoli nařčení, že snědl otrávenou zmrzlinu z mléčné farmy Grace Mugabeové, odmítl jako „falešné a podlé“.

Na začátku listopadu ho prezident Mugabe stejně zbavil funkce. Zatímco si Mnangagwa kvapně balil věci, klíčoví členové vládní Zanu-PF už vyjádřili podporu budoucí nové viceprezidentce Grace Mugabeové. Spekulace o tom, že se první dáma připravuje na převzetí moci v zemi, tak ještě zesílily. 

Robert a Grace Mugabeovi na mítinku vládní strany ZANU(PF) v Harare, 8. listopadu 2017. | Foto: Philimon Bulawayo | Zdroj: Reuters

Robertu Mugabemu je letos 93 let a dostupné informace tvrdí, že tento rok ze Zimbabwe několikrát odjel za lékaři, což vzbuzuje další dohady o jeho zdravotním stavu.

Zanu-PF sice Mugabeho nominovala za svého kandidáta v prezidentských volbách 2018 a první dáma se nechala slyšet, že její populární manžel zvládne sbírat hlasy třeba i jako mrtvola. Nicméně už v roce 2014 rovněž prohlásila: „Říkají, že chci být prezidentkou. Co by ne? Nejsem snad Zimbabwanka?“

Mocenské ambice Grace Mugabeové jsou nepopiratelné a dlouho se zdálo, že se plní - jenže pak přišla noc na středu 15. listopadu. Teď, když moc v zemi uchopila armáda, visí otazník už nejen nad dalším osudem Roberta Mugabeho, ale také nad „Doktorkou Matkou“. Ve středu večer už se objevily zprávy, že se Mugabeová vydala ve stopách Emmersona Mnangagwy.

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme