V Zimbabwe pokračují protesty proti růstu cen pohonných hmot, policie zatkla přes 600 lidí

Zimbabwská policie ve středu po celé zemi pozatýkala více než 600 lidí protestujících už třetí den proti prudkému růstu cen pohonných hmot. Podle ministra státní bezpečnosti stanulo před soudem již 214 demonstrantů. V hlavním městě Harare pak policisté slzným plynem rozháněli lidi ve frontě na chleba, uvedla agentura Reuters.

Harare Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v Zimbabwe proti zdražení pohonných hmot | Foto: Philimon Bulawayo | Zdroj: Reuters

Prominentní kritik vlády pastor Evan Mawarire, který stál v čele protivládních protestů v roce 2016, nynější stávku podpořil. Jeho právnička Beatrice Mtetwaová řekla, že úřady pastorovi přičítají podněcování k násilí prostřednictvím sociálních sítí. Policisté ráno obklíčili jeho dům a o dvě hodiny později ho z něj odvedli.

Poblíž centra hlavního města se začala ráno tvořit u obchodního centra fronta na chleba. Policisté ji rozehnali slzným plynem.

Islamisté z hnutí Šabáb zaútočili na hotel v Nairobi, zemřelo nejméně patnáct lidí

Číst článek

Nynější protesty zažehlo nedělní oznámení prezidenta Emmersona Mnangagwy o prudkém zvýšení cen pohonných hmot. Od pondělí se protesty rozšířily po celé zemi, nejbouřlivější byly v Harare a v druhém největším zimbabwském městě Bulawayu. Policie proti demonstrantům zasáhla a podle aktivistů za lidská práva o život přišlo nejméně pět lidí.

‚Směřujeme správně‘

Mnangagwa ve středu odletěl na návštěvu Ruska. Poté se chce zúčastnit Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu, odkud prý hodlá přivést do země investice. Přes svůj facebookový účet prezident vzkázal, že je násilnými protesty hluboce zarmoucen.

Z jejich podněcování obvinil opozici. „Řešení hospodářských potíží Zimbabwe je kolosální úkol, a i když to tak možná nevypadá, směřujeme správným směrem,“ sdělil prezident.

Ve středu byly ulice v Harare pusté, protesty pokračují třetím dnem. Největší telekomunikační společnost Econet zákazníkům rozeslala textové zprávy se vzkazem, že ji vláda přinutila přerušit internetové spojení.

V prohlášení společnost uvedla, že věci nemá pod kontrolou. Po několika hodinách výpadku bylo spojení opět obnoveno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme