Zimbabwe čekají volby. Poprvé po 30 letech nekandiduje Robert Mugabe

Jihoafrickou zemi Zimbabwe čeká klíčové rozhodnutí. V pondělních volbách si vybere nového prezidenta a poslance parlamentu. Například místní učitel na základní škole vyhlíží společenské změny, ať už hlasování dopadne jakkoli. Na místě natačel Radiožurnál.

Chitungwiza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební plakát ZANU-PF - vládnoucí strany. | Foto: Pavel Novák

Země stála na pokraji hospodářského krachu. Hyperinflace zničila její měnu. V zemi se platí americkými dolary a panuje tam 90% nezaměstnanost. Po svržení diktátora Roberta Mugabeho loni na podzim ale svitla Zimbabwanům skoro po 40 letech naděje na lepší budoucnost.

Vychoval jsem ho, ale obrátil se proti mně. Mugabe zkritizoval svého nástupce Mnangagwu

Číst článek

 „Peníze nám nestačí. Rozhodně jsme málo placení,“ stěžuje si Ridgwell Gwenzi, který vyučuje na prvním stupni základní školy matematiku, angličtinu, přírodovědu a místní jazyk šona. Podle něj jsou platy ve školství velmi malé.

‚Ani chudí, ani bohatí‘

„Někdo se vydal za prací do ciziny, do Jihoafrické republiky nebo Zambie. Já jsem také zkoušel štěstí, ale nenašel jsem práci, a tak jsem se vrátil. Žijeme teď jen tak, jak se dá,“ dodává.

Na zahrádce pěstuje Gwenzi salát a zeleninu podobnou kedlubně. Letos také vysadil jahody. V Zimbabwe je teď ale zima a začnou kvést až na podzim. Gwenziho bratr chová králíky, takže někdy budou mít i maso.

„Jsme taková střední třída. Máme střechu nad hlavou. Můžeme si dovolit jíst ráno, v poledne i večer. Takže bych řekl, že nejsme ani chudí, ale ani bohatí,“ vysvětluje.

Nejvyšší čas na změnu

Zimbabwský učitel nechce říct, jestli bude v pondělí volit dočasného prezidenta a pravou ruku bývalého diktátora Mugabeho Emmersona Mnangagwu, nebo mladého lídra opozice Nelsona Chamisu. Doufá ale, že když neúspěšná strana porážku uzná a mezinárodní pozorovatelé označí volby za svobodné a spravedlivé, nastanou konečně změny. Věří, že se do Zimbabwe vrátí zahraniční investice a bude zase práce.

Gwenzi si přeje, aby se už konečně žilo v Zimbabwe lépe. Mnoho let si protrpělo a už podle něj konečně nastal čas, aby se zemi něco změnilo. Je prý nejvyšší čas, aby klesla nezaměstnanost a zvýšil se životní standard Zimbabwanů.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme