Protesty po volbách v Zimbabwe mají už tři oběti. Proti demonstrantům zasahovala armáda

Nejméně tři mrtvé si ve středu v zimbabwské metropoli Harare vyžádaly střety mezi tamní armádou a stoupenci opozice, kteří protestovali proti výsledkům pondělních voleb a obvinili vládu, že s nimi manipuluje. S odvoláním na oznámení policie o tom informovala státní televize.

Harare Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřadující prezident Emmerson Mnangagwa z násilností viní opoziční lídry, občany vyzval k trpělivosti. Výsledky parlamentních voleb komise již ve středu oznámila, ale výsledky voleb prezidentských navzdory očekávání volební komise stále neoznámila. 

V Zimbabwe přišly hlasovat tři čtvrtiny voličů, výsledky budou nejdřív v pátek

Číst článek

Hlavními favority prezidentských voleb jsou vládní kandidát a úřadující prezident Mnangagwa a vůdce opozice Nelson Chamisa, kterého opoziční Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) v úterý prohlásilo za vítěze voleb. V parlamentních volbách si vládní strana Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) zajistila dvoutřetinovou většinu, která jí umožní měnit ústavu.

Potyčky v ulicích

Před budovou, kde se volební komise sešla, aby informovala o sčítání hlasů, se ve středu shromáždila zhruba stovka příznivců opoziční MDC. Když však výsledky prezidentských voleb neoznámila, demonstranti zablokovali ulice metropole, kde postavili barikády a pálili pneumatiky a automobily. Na bezpečnostní složky pak házeli cihly a kameny.

Na místě nejdříve zasahovala policie, která proti protestujícím použila slzný plyn. Následně byla povolána armáda a ve městě byly slyšet výstřely. Podle policie o život během střetů přišli tři lidé, které úřady zatím neidentifikovaly.

„Považujeme MDC a celé její vedení odpovědné za narušení národního míru, což znamená i narušení volebního procesu,“ uvedl v reakci na násilnosti v ulicích Harare prezident Mnangagwa. Ten ve středu mimo jiné vyzval občany k trpělivosti a odpovědnosti.

Podle zimbabwského ministerstva spravedlnosti byla armáda povolána, aby zajistila v metropoli klid a pořádek. „Přítomnost armády nemá lidi zastrašit, je tam, aby pomohla policii,“ uvedl ministr spravedlnosti.

Volební komise musí výsledky voleb ohlásit do soboty. Mezinárodní pozorovatelé ale vyzvali úřady, aby tak učinily co nejdříve. Pozorovatelé z EU dnes vyjádřili obavy nad tím, že se oznámení výsledků prezidentských voleb protahuje. Podle šéfa evropské mise Elmara Broka totiž, čím déle s tím komise otálí, tím více to poškozuje důvěryhodnost výsledků.

Pondělní volby v Zimbabwe byly první po sesazení dlouholetého vůdce země Roberta Mugabeho, který zde vládl 37 let.

Kateřina Schmiedová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme