Členové zimbabwské opozice skončili ve vězení, čelí obvinění z podněcování k násilí

Dvacet sedm členů zimbabwského opozičního Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) bylo v sobotu předvedeno před soud a čelí obvinění z podněcování k veřejnému násilí. Informovala o tom agentura Reuters. Opozice se obává, že vláda by se mohla pokusit spojit opoziční stoupence se smrtí šesti lidí, kteří byli zabiti během vojenského zásahu v Harare.

Harare Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zimbabwská opozice uvádí, že vojáci prohledávají hlavní město a hledají jejich příznivce. Čelný představitel MDC Nkululeko Sibanda prohlásil, že mnoho lidí se skrývá a situace je děsivější než za dob Mugabeho.

Volby v Zimbabwe vyhrál úřadující prezident Mnangagwa, opozice výsledky napadne

Číst článek

Členové MDC byli zatčeni ve čtvrtek v ústředí strany. Podle svých právních zástupců jsou nevinní a v okamžiku zadržení předávali výsledky voleb v provinciích. Prokuratura ale oznámila, že je identifikovala policie a budou proti nim svědčit svědkové.

Zadržení budou ve vězení do pondělí, kdy se vrátí k soudu. Pokud budou shledáni vinnými, hrozí jim až deset let ve vězení.

Hlavní opoziční kandidát Nelson Chamisa, který výsledky voleb zpochybnil, v sobotu prohlásil, že si je vědom znepokojení svých zastánců. „Hlasovali jste, ale oni podváděli. Přes 2,5 milionu voličů nelze ignorovat,“ napsal na twitteru.

Mezinárodní pozorovatelé ve volbách zaznamenali několik problémů včetně předpojatosti médií a nedůvěry ve volební komisi. Britská vláda uvedla, že je hluboce znepokojena povolebním násilím a „nepřiměřenou reakcí bezpečnostních sil“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme