V Zimbabwe začaly prezidentské a parlamentní volby. Je to první svobodné hlasování po skoro 40 letech

Přes pět milionů voličů vybírá v Zimbabwe nový parlament a prezidenta. Bývalý diktátor Robert Mugabe odešel z čela země loni v listopadu po nenásilném puči. Za 37 let vlády dovedl zemi na pokraj bankrotu. Hlavní boj o moc mezi sebou svedou dosud vládnoucí Zimbabwská národní unie a opoziční Hnutí za demokratickou změnu.

Harare Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před střední školou královny Alžběty v centru Harare stála už před otevřením hlasovacích místností fronta dlouhá asi 60 metrů. Ženy hned u brány si do ní stouply už ve čtyři hodiny ráno.

Pondělí vyhlásila vláda za státní svátek, aby měl každý občan možnost jít hlasovat. Ženám úřady doporučily, aby si odlakovaly nehty, protože volební komise každému, kdo odhlasuje, označí nehet levého malíčku speciální barvou.

Hlavními favority prezidentských voleb jsou úřadující prezident Emmerson Mnangagwa, bývalý zástupce diktátora Roberta Mugabeho, a proti němu stojí čtyřicetiletý právník Nelson Chamisa z Hnutí pro demokratickou změnu. Toho podporují hlavně mladí lidé a obyvatelé měst.

Hlasování skončí v pondělí v sedm hodin večer, oficiální výsledky ale budou známy až koncem týdne.

Na regulérní průběh voleb v Zimbabwe dohlíží tisíce místních i mezinárodních pozorovatelů. Svou pozorovatelskou misi vyslala do Zimbabwe Africká unie, britský Commonwealth i evropská osmadvacítka.

Jak pro Radiožurnál říká Radek Khol z diplomatické služby Evropské unie, zodpovědný za zimbabwskou misi, pozorovatelé budou hlídat, aby nedocházelo k podvodům. „Mohou pozorovat, nakolik volební den probíhá podle pravidel, jak probíhá volební akt, zda jsou nuceni k určité volbě, zda jsou podrobeni omezením, zda jsou nezákonně odmítnuti nebo jim není umožněná volba.“

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme