Zimbabwská armáda obsadila státní televizi, v hlavním městě se střílí. Nejde o puč, tvrdí vojáci

Vojáci zimbabwské armády obsadili v noci na středu státní televizi ZBC a příjezdové cesty k vládním budovám. V hlavním městě Harare se také střílelo. Šéf ozbrojených sil v zemi Constantino Chiwenga už dřív prohlásil, že je připravený vojensky zasáhnout, aby ukončil čistku ve vládní straně. Dlouholetý prezident Robert Mugabe totiž nedávno sesadil viceprezidenta. Armáda přesto tvrdí, že se nejedná o puč.

Harare (Aktualizováno: 10:55 15. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci zimbabwské armády v státní televizi ZBC | Foto: ZBC | Zdroj: Reuters

Z místa zatím přicházejí jen útržkovité zprávy. Svědci vypověděli, že už večer spatřili vojáky a těžkou techniku, která směřovala do Harare a obsadila pozice na silnicích na okraji Harare. Metropolí také otřásly nejméně tři exploze.

Vojenská technika před Harare | Foto: Philimon Bulawayo | Zdroj: Reuters

Podle informací agentury AFP byla kolem třetí hodiny ráno středoevropského času slyšet střelba u soukromé rezidence prezidenta Mugabeho. Reportér BBC popsal, že střelba byla intenzivní a nejspíš šlo i o těžké zbraně. Vojáci také uzavřeli cesty k vládním budovám i k parlamentu.

Armáda tvrdí, že nejde o pokus převzít moc v zemi. Ve vysílání obsazené televize uvedla, že jsou prezident i jeho rodina v bezpečí a že vojenská akce má za cíl vypořádat se se zločinci z prezidentova okolí, kteří mají na svědomí sociální a ekonomické problémy Zimbabwe. Hned po dokončení operace se situace údajně vrátí do normálu. Zatím se ví o jednom vládním členovi zadrženém armádou - je jím ministr financí Ignatius Chombo, který patří k Mugabeho podporovatelům.

Agentura AFP na mapě ukazuje, kde se ve středu ráno nacházela vojenská technika a bylo slyšet střelbu.

Vojenský mluvčí v projevu sděloval instrukce jednotlivým vrstvám společnosti od politiků přes běžné obyvatele a mládež až po příslušníky bezpečnostních složek, vojenské veterány a příslušníky ozbrojených sil. Všichni vojáci, kteří jsou aktuálně mimo službu na propustce, jsou s okamžitou platností povolaní zpátky do kasáren. Agentura Reuters i proto píše, že zimbabwská armáda v zemi převzala moc. Zprávy o násilnostech ale ze Zimbabwe zatím nepřichází.

Ve středu dopoledne nebylo jasné, kde se nachází prezident Mugabe. Z okolí jeho rezidence byla slyšet střelba. Mluvčí armády generál Moyo ale v televizním přenosu tvrdil, že je prezident v pořádku. „Jeho excelence prezident Mugabe s rodinou jsou v bezpečí a garantujeme, že je ochráníme. Cílíme pouze na zločince kolem něj, kteří svým jednáním způsobili sociální a ekonomickou krizi. Chceme pro ně spravedlivý trest.“

V ulicích bylo ve středu vidět armádní vozidla a spoustu vojáků, hlavně v centru města kde se nacházejí vládní instituce. Zimbabwská armáda požádala veřejnost, aby pohyb venku omezila. V televizním projevu přes obsazenou veřejnoprávní stanici ZBC ale vyzvala, aby lidé, kteří pracují v oblastech klíčových pro chod města, do práce vyrazili. Z fotografií z ulic města byly ve středu ráno patrné také dlouhé fronty před bankami a bankomaty, jak se lidé v obavách z dalšího vývoje snažili vybrat své úspory.

Vládní čistka

Situace v zemi se vyhrotila začátkem minulého týdne, kdy třiadevadesátiletý prezident Mugabe odvolal viceprezidenta Mnangagwu. O tom se mluvilo jako o nejpravděpodobnějším nástupci prezidenta a novém šéfovi vládnoucí strany Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta.

Ministr informací sesazení viceprezidenta obhajoval tím, že Mnangagwa jevil známky neloajálnosti. Ve spojitosti s tím se začalo mluvit o záměru prezidenta Mugabeho uvolnit místo pro svou dvaapadesátiletou ženu Grace Mugabeovou. Ta ještě před sesazením viceprezidenta obvinila z příprav státního převratu.

Proti vládní čistce, která je namířená proti příznivcům sesazeného Mnangagwy se postavil Šéf ozbrojených sil Constantino Chiwenga. Už v pondělí varoval, že je připravený vojensky zasáhnout. Vládnoucí strana ho pak obvinila z příprav protivládního povstání.

Americká a britská ambasáda v Harare varovaly své občany před aktuálními událostmi. Doporučily jim, aby nevycházeli z domů a zůstali v bezpečí, dokud se situace neuklidní. Obě ambasády zůstanou kvůli nejasné situaci během středy uzavřené. Američané navíc vyzvali všechny strany ke klidnému řešení situace.

Matěj Štýs, Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme