Zimbabwská vládní strana odvolala Mugabeho z funkce předsedy. Parlament plánuje impeachment

Zimbabwská vládnoucí strana ZANU-PF odvolala svého šéfa Roberta Mugabeho, který je zároveň prezidentem země. Agentuře Reuters to potvrdily zdroje uvnitř strany. Její vedení přebírá odvolaný viceprezident Emmerson Mnangagwa. Ten by se po sesazení Mugabeho mohl stát i novým prezidentem.

Harare (Aktualizováno: 15:55 19. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mugabe s ženou Grace na archivním snímku. | Zdroj: Reuters

O možné rezignaci z postu prezidenta v neděli vyjednával Robert Mugabe se zástupci armády, kteří ve středu převzali nad zemí kontrolu. Mugabe čelí čím dál většímu tlaku, aby po 37 letech z čela Zimbabwe odešel, ale prezident výzvy odmítá. 

Parlament je pevně rozhodnut zahájit proces impeachementu, pokud Mugabe sám neodstoupí. Vládní strana dala prezidentu Mugabemu ultimátum k odstoupení do pondělního poledne.

Raději nového ďábla než Mugabeho, říká šéf uměleckého souboru v Zimbabwe

Číst článek

„Jestliže Mugabe neodstoupí do úterka, je jisté, tak jako že slunce vychází na východě, že bude spuštěn proces impeachementu," řekl agentuře AP šéf hlavní parlamentní opozice, Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) Innocent Gonese.

MDC se v minulosti neúspěšně pokoušelo Mugabeho sesadit, tentokrát se ale proti prezidentovi postavila i vládní ZANU-PF. S tou nyní MDC jedná o společném postupu, řekl Gonese.

Vzpírání se vůli lidu

Podle BBC nechce posvětit zásah armády do zimbabwské politiky. Členové vládnoucí strany ZANU-PF se podle agentury AP obávají násilí, pokud Mugabe rychle neodstoupí.

'Ne Mugabeho dynastii.' Zimbabwané v ulicích slaví očekávané svržení prezidenta

Číst článek

Už v sobotu proti prezidentovi po celé zemi protestovaly statisíce lidí a slavily jeho odstavení od moci. Organizace válečných veteránů už pohrozila, že davy proti Mugabemu poštve, pokud se bude dál vzpírat vůli lidu. Opozice chce v úterý hlasovat o Mugabeho odvolání v parlamentu.

Mugabe je prezidentem bývalé britské kolonie na jihovýchodě Afriky od získání nezávislosti v roce 1980. Zimbabwe již řadu let sužuje hluboká ekonomická i politická krize - země se potýká s vysokou nezaměstnaností, hyperinflací, nedostatkem potravin i hotovosti.

Proti Mugabemu se konaly opakované demonstrace, které někdy přerostly v násilnosti.

Marie Štenglová, Ondřej Klapal, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme