Zimbabwské úřady začaly zatýkat opoziční vůdce

V Zimbabwe eskaluje napětí provázející prezidentské volby. Krátce po dopolední tiskové konferenci opozičního kandidáta Morgana Tsvangiraie byl zatčen tajemník jeho strany Welshaman Ncube i jeho zástupce. Tamní policie také zadržela čtyři americké diplomaty - dva z nich byli akreditovaní jako pozorovatelé nynějších voleb. Vláda v Harare současně odmítla rozhodnutí Nejvyššího soudu prodloužit volby na celém území o jeden den.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fronta před volební místností | Foto: ČTK/AP

O prodloužení prezidentských voleb o jeden den rozhodl Nejvyšší soud na žádost opozice. Mnoho lidí totiž nestihlo kvůli nedostatečnému počtu volebních místnosti odevzdat včas svůj hlas. Dnes v sedm hodin ráno se ale na příkaz vlády volební místnosti neotevřely. Nakonec volební komise prosadily, že byly zpřístupněny alespoň některé z volebních místností, i když až kolem poledne.

Jako volební pozorovatel působí v Zimbabwe také náš tamní velvyslanec Jaroslav Olša, který Radiožurnálu popsal dnešní situaci. "Kolem 13. hodiny místního času byly některé volební místnosti stále otevřené - navštívil jsem předměstí Chitungwize a některé volební místnosti v hlavním městě Harare - ale bohužel neotevřely v 7 hodin ráno, jak měly, ale většinou až po jedenácté hodině, takže těžko říci, kolik lidí dnes dokáže odvolit".

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Olša o průběhu voleb

Jak uvádí zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v Zimbabwe Robert Mikoláš, dosavadní prezident Robert Mugabe tak chce rozhodnout o svém vítězství už nyní - podle některých pozorovatelů je totiž manipulace s hlasy voličů jednoznačná. Volby by ale přesto mohly znamenat konec Mugabeho dvaadvacetileté vlády. Pozorovatelé se shodují, že opoziční kandidát Morgan Tsvangirai má značné šance na vítězství.

Snímky vztahující se k prezidentským volbám najdete pod odkazem FOTOGALERIE.

Robert Mikoláš, Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme