Zimbabwský prezident má 91. narozeniny. Oslava přijde státní kasu na milion dolarů

Prezident Zimbabwe Robert Mugabe dnes slaví 91. narozeniny. Hospodářská situace v jihoafrickém státě je dlouhodobě kritická, na narozeninové hostině pro 20 tisíc lidí se ale šetřit nebude. Odhadované náklady na oslavu jsou jeden milion dolarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Mugabe | Foto: US NAVY, Jesse B. Awalt

Symbolem aktuální narozeninové party u Viktoriiných vodopádů je maso divokých zvířat, takzvaný bushmeat. Jeden prezidentův bohatý spojenec daroval na slavnostní tabuli dva buvoly, dva slony, lva a několik antilop.

Ve velkém stylu oslavil jeden z nejdéle vládnoucích státníků planety už loňské jubileum. Mezi dary pro Roberta Mugabeho k devadesátinám dominovalo pozlacené křeslo poseté diamanty. Jeho výroba údajně trvala dva roky.

Robert Gabriel Mugabe měl v rámci narozeninových oslav i rozhovor pro média. Byl v něm netradičně kritický ke stavu velkých zemědělských farem, které vláda odebrala po roce 2000 bělošským spoluobčanům.

Reforma obhajovaná jako nutné napravení historických křivd byla jednou z příčin hospodářského kolapsu země. Mugabe v interview uznal, že se noví majitelé nedokážou o příliš velké farmy starat.

Robert Mugabe | Foto: Český rozhlas

Jan Prokeš, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme