Zimbabwský prezident Mugabe poprvé po sporných volbách řečnil. Kritiky označil za zloděje

Posedmé v řadě zvolený prezident Zimbabwe Robert Mugabe v první veřejné řeči po volbách vzkázal svým odpůrcům, že se mohou jít oběsit. Opoziční Hnutí pro demokratickou změnu totiž označilo nedávné hlasování za zfalšované ve prospěch Mugabeho strany ZANU-PF. Výsledek voleb napadlo u soudu s požadavkem na jejich opakování. Mugabeho režim, vládnoucí od porážky bělošské vlády v roce 1980, má ale zřejmě zemi znovu pevně pod kontrolou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Zimbabwe Robert Mugabe | Zdroj: Reuters

Přinesli jsme demokracii jako na talíři. Berte to, nebo odejděte. Nikdy se nevzdáme našich úspěchů, našeho vítězství, nebudeme se vracet zpátky,“ pronesl před svými stoupenci Robert Mugabe.

Jeho projev byl agresivní, plný zášti a expresivních výrazů.

"Večeřeli jsme a spali na posteli se zloději, nikdy jim nedovolíme vládnout,“ prohlásil Mugabe v narážce na uplynulé čtyři roky, kdy byli jeho soudruzi nuceni dělit se o ministerská křesla se zástupci opozice.

Takzvanou inkluzivní vládu vnutili Mugabemu okolní státy po minulých sporných volbách, provázených násilím a ekonomickým úpadkem. Teď diktátor zřejmě vycítil šanci na nové utažení šroubů.

Své soupeře prezentuje jako britské agenty a zloděje, zápas s nimi jako boj Afriky s Evropou. Zahraniční firmy se pak obávají, že nová vláda přistoupí k plánu převzít jejich většinové podíly.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme