Zimní bouře komplikuje život třetině amerických států

Třetina Ameriky zažívá dopravní chaos. Důvodem je obrovská sněhová bouře, která zasáhla státy od Mexika po hranici s Kanadou na severovýchodě. Úřady zavřely mnohakilometrové úseky dálnic, rušily se tisíce letů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněhová bouře ve Washingtonu | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Chicago zapadlo několika desítkami centimetrů sněhu. Ani metropole středozápadu, která je na chladné počasí zvyklá, takové přívaly v tak krátkém čase nezvládá. Poprvé po dvanácti letech tak dnes v Chicagu zůstanou zavřené všechny státní školy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Washingtonu čeká na příchod bouře zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka

Jižněji položené státy, Missouri, Kansas, Oklahoma a severní Texas se z mimořádných vánic postupně vzpamatovávají. Minimálně desetitisíce lidí ale tráví noc na letištích a v hotelích, zrušených bylo přes 11 tisíc letů. Celkem bouře postihne přes 100 milionů lidí.

Meteorologové říkají, že něco takového se přihodí jednou za dvacet let. Bouře se teď přesouvá dál na severovýchod. Velké obavy budí ve velkých východních městech, především v New Yorku a Bostonu.

Po náporech sněhu přichází silný mráz

Meteorolog Petr Dvořák na Rádiu Česko uvedl, že nynější sněhová bouře se od ostatních, které už letos v zimě Spojené státy zažily, liší v několika faktorech. „Jednak prudkost těch srážek je nadprůměrná, ale i rozsah území, které je tím zasaženo, je obrovský,“ řekl.

Dodal, že v současnosti se tlaková níže, se kterou je toto počasí spojeno, nachází už na severovýchodě USA.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sněhové bouři, která v těchto dnech zasáhla Spojené státy jsme na Rádiu Česko hovořili s meteorologem Petrem Dvořákem.

„A dá se říct, že ty hlavní nápory sněhu, kterého v oblasti sředozápadu napadlo až 60 centimetrů, by měly mít Spojené státy za sebou. V současné době je tím hlavním nepříjemným faktorem silný mráz,“ přiblížil.

Je to výkyv, který občas nastává

Podle všeho, Spojené státy letos zažívají nezvykle tuhou zimu. Severovýchod země prošel už pěti sněhovými bouřemi a v New Yorku napadlo v lednu asi dvojnásobné množství sněhu než je průměr. Podle meteorologa by se v této souvislosti dalo mluvit o nějakých cyklech.

„Klimatologové zmiňují třeba takový osmiletý cyklus, kdy velice přibližně se podobný charakter počasí opakuje každých osm let. Nemůžeme to ale brát až tak striktně. Na druhou stranu bych ale tomu nepřisuzoval žádné katastrofické scénáře typu, že nastává doba ledová a že to bude pravidlem. Myslím si, že je to výkyv, který občas nastává,“ uvedl meteorolog Petr Dvořák.

Igor Maňour, Vít Pohanka, Katka Brezovská, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme