Spojené státy se připravují na velkou zimní bouři, výstrahy se vztahují na sto milionů lidí

Spojené státy se připravují na velkou zimní bouři, která do částí země podle meteorologů přinese nejmrazivější počasí za zhruba 40 let a může významně narušit dopravu kolem Vánoc. Ty přitom bývají jedním z nejrušnějších období v celém roce. Informuje o tom zpravodajský web televize CNN. Výstrahy kvůli zimnímu počasí byly vydány ve 37 z 50 amerických států a vztahují se na přibližně sto milionů lidí, tedy asi třetinu populace.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánice a mrazy působí komplikace také v dopravě, zrušeno bylo na tisíc letů a očekává se i chaos na silnicích

Vánice a mrazy působí komplikace také v dopravě, zrušeno bylo na tisíc letů a očekává se i chaos na silnicích (ilustrační foto) | Foto: Kiichiro Sato | Zdroj: AP

V částech USA podle předpovědí lze očekávat nejmrazivější počasí „za poslední generaci“, nejchladnější Vánoce za posledních 40 let se očekávají například na severozápadě.

Sněhová bouře na východě USA přinesla desítky centimetrů nového sněhu, zkomplikovala i dopravu

Číst článek

Přibližně 80 procent země se bude potýkat s teplotami pod bodem mrazu, včetně míst tak daleko na jihu, jako je například Texas. Dokonce i na Floridě se očekávají nejchladnější Vánoce za 30 let.

Náhlé ochlazení začalo u severozápadního pacifického pobřeží. Bouře se nyní přesouvá dále na východ a v pátek by se mohla proměnit na „bombový cyklon“.Ten vznikne ve chvíli, kdy prudce poklesne tlak v rozmezí 24 hodin a může přinést vánice, silné bouřky či vydatné srážky.

Bombové cyklony se nejčastěji vyskytují na východním pobřeží USA a Kanady, kde kvůli teplému Golfskému proudu a chladné souši vznikají optimální podmínky.

Ke středečnímu večeru bylo podle informací CNN kvůli nepříznivému počasí zrušeno nejméně 1000 letů. Z toho nejvíce z letišť v Chicagu a Denveru.

Řidiče dál trápí ledovka. Některé silniční úseky jsou nesjízdné, jiné vyžadují zvýšenou opatrnost

Číst článek

Vánice a mrazy o víkendu mohou také způsobit chaos na silnicích. Podle předpovědí měl Denver čelit největším mrazům ve čtvrtek ráno, kdy teploty klesnou k až minus 27 stupňům Celsia. Chicago se mezitím připravuje sněhovou vánici provázenou poryvy větru o rychlosti až 50 kilometrů za hodinu.

„Měli jsme skvělý týden kolem Dne díkůvzdání s minimálním narušením (dopravy), “ řekl ve středu televizi MSNBC ministr dopravy Pete Buttigieg „O Vánocích tomu tak bohužel nebude“ dodal.

V některých částech USA podle Národní meteorologické služby (NWS) může koncem týdne pocitová teplota klesnout až na minus 45 stupňů Celsia. NWS ve výstraze uvedla, že takové mrazy mohou „při nedodržení opatření způsobit omrzliny za méně než pět minut a při delším vystavení takovému chladu může dojít k hypotermii a smrti“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme