Zimní olympiáda v Salt Lake City začala

V hlavním městě amerického státu Utah byly zahájeny devatenácté zimní olympijské hry. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil také americký prezident George Bush, který oficiálně otevřel program tohoto sportovního svátku. Olympijský oheň zapálili američtí hokejisté z vítězného týmu na olympiádě v Lake Placid v roce 1980.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ZOH v Salt Lake City | Foto: ČTK/EPA

Nechyběl ani předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacque Rogge. Na začátku zazněla americká hymna v podání utažského symfonického orchestru a mormonského tabernáklu. Dvaapadesát tisíc diváků shlédlo na vyprodaném Rice Ecclesově stadiónu olympijský příběh o dítěti světla, které bojuje proti bouřím života. Chlapec s lucernou - symbol lidské naděje - nakonec odvrátil ataky přírodních živlů i mnoha zvířat. Ze sněhové bouře ho vyvedl oheň, který ztvárnil bývalý slovenský krasobruslař Jozef Sabovčík. Při slavnostním defilé se představilo 77 národních výprav. A na ploše se objevili také příslušníci pěti indiánských kmenů - původních obyvatel státu Utah.

Úvod slavnosti provázely silné emoce, neboť kordón policistů a hasičů doprovodil do arény americkou vlajku, nalezenou v troskách Světového obchodního centra v New Yorku. Českou výpravu, kterou publikum přivítalo výraznými ovacemi, přivedl na plochu jako vlajkonoš Aleš Valenta, reprezentant v akrobatickém lyžování a jeden z aspirantů na medaili.

Jiří Hošek, Lenka Buriánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme