Zimní počasí sužuje Evropu. 65 lidí umrzlo, Anglii hrozí záplavy

Silný vítr trápí kromě částí Česka i další kouty Evropy. Severozápad kontinentu zasáhla ledová bouře, v Británii hrozí lokální povodně, ve Francii způsobil vítr výpadky proudu pro statisíce domácností. I tak vypadá Evropa v posledních dnech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněhová bouře v Istanbulu zkomplikovala dopravu | Zdroj: Reuters

Sněhová bouře Egon sužuje západní Evropu, mrazy však panují i na Balkáně. Nejhorší situace je především v jižní a východní Anglii. Tu kromě silného větru trápí i prudký déšť. Na většině východního pobřeží proto hrozí přívalové vlny a záplavy.

Na severu Francie měl vítr v nárazech rychlost až 150 kilometrů za hodinu. V Normandii a v dalších regionech severně od Paříže to způsobilo výpadky elektřiny, které postihly přes čtvrt milionu domácností. Záplavy trápí i sever Německa. V Porýní a na severu Bavorska pak sněhová bouře také způsobila rozsáhlé výpadky proudu a komplikovala dopravu. Kvůli silnému větru a sněžení zrušily německé aerolinky Lufthansa přes stovku letů.

Británii trápí sněhová kalamita, východní pobřeží ohrožuje přílivová vlna. Tisíce lidé čeká evakuace

Číst článek

Tuhé mrazy i přes mírné oteplování pak zůstávají hlavně na východě Evropy a na Balkáně. Teploty se teď pohybují zpravidla mezi nulou a minus deseti stupni. S výjimkou horských oblastí to už naštěstí nejsou dvaceti až třiceti stupňové mrazy jako v minulých dnech. Mráz dále trvá na východním Balkáně v Bulharsku a Rumunsku. A přirozeně i v Rusku a ve Skandinávii.

Zima zasáhla i teplejší regiony na jihu Evropy. Například v Itálii jsou mrazy nejen na severu, ale i ve střední a jižní části země, kde to není zrovna běžné. V Římě v posledních dnech v noci teploty klesaly až pod minus deset stupňů celsia a zamrzaly například i tamní proslulé fontány. A po krátkodobém oteplení se mrazy mají vrátit.

Sněhová kalamita v Rumunsku | Foto: ČTK

Papež František kvůli tomu nechal otevřít kostel sv. Kalixta v centru metropole i přes noc. Ode dneška tam bude 30 lůžek pro bezdomovce a elektrické přímotopy. V Řecku pak neobvykle chladné počasí nejhůř postihuje uprchlíky. Na problémy proto upozornila mluvčí agentury OSN pro uprchlíky Cécile Pouilly.

„V posledních týdnech jsme přesunuli už stovky lidí z nevyhovujících podmínek na Ostrově Lesbos a Chios. Stále se ale obáváme o osudy tisíců lidí, včetně rodin s dětmi, které zůstávají v nevytápěných stanech na ostrově Samos,“ dodává.

Jak dále řekla, několik uprchlíků umrzlo na řecko-tureckých hranicích nebo v Bulharsku. Celkem v Evropě kvůli aktuálním mrazům zemřelo 65 lidí.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme